Jejich cílem bylo přiblížit zábavnou formou původní lichtenštejnský zámek lidem. „Nechceme ukazovat jen noblesní operní představení, ale také běžné radosti, které potěší úplně všechny. Snažíme se, aby si den užily jak děti, které si mají kde zařádit, tak i dospělí. Na své si však určitě přijde i duše křehkého umělce,“ zdůvodnila složení programu letošních slavností Lenka Beránková ze správy zámku.

Horký srpnový den přilákal k valtickému zámku stovky návštěvníků. „Čekáme, že jich letos dorazí tisíc až patnáct set,“ naznačila Beránková.

Břeclavská radnice. Ilustrační foto
Břeclavský úřad je nejlepší v kraji

Zájem a uznání mezi diváky vzbudila žonglováním a provazolezectvím Kristýna Tvrdíková z Kolína, která bavila publikum celé dopoledne i odpoledne. „Jako žonglérka jsem se po maturitě vydala do Francie, do Bordeaux, kde je cirkusová škola. A zde jsem se dostala k provazolezectví. Po třech letech studia jsem se vrátila zpátky a od té doby jezdím a vystupuji,“ vyprávěla Tvrdíková, jejíž specializací je akrobacie na laně.

Vůbec poprvé se na Feste Teatrale vydala s rodinou také Martina Tománková z Břeclavi. „Chtěli jsme přijet ještě dopoledne, dokud se sem nenahrne moc lidí. Viděli jsme paní, která žonglovala, a teď se synkem Vojtíškem zkoušíme různé rytířské úkoly, které tady pro děti v jízdárnách připravili. Moc se nám tu líbí. Budeme ale muset oželet závěrečný ohňostroj. Děti jsou totiž ještě malé,“ řekla Tománková.

Píseň hodonínské hardcorové kapely Exit Empire míří na Mars.
Míří na Mars. Hudba kapely z Hodonína