Břeclav se měla po několika marných pokusech dočkat poslední červencovou sobotu v centru města velkého letního festivalu. Nedočká. Organizátoři tento týden naději rockových fanoušků na plánovaný festival Coolfest, na který lákala jména jako Iné Kafé, Metallinda, Peha nebo bavič Ruda z Ostravy, potopili. Podporu jednodenní akce měsíc před festivalem totiž odřekl hlavní sponzor.

„Důvodem zrušení akce bylo odstoupení hlavního partnera festivalu, který pokrýval až tři čtvrtiny nákladů. Objevily se i technické problémy ohledně umístění stanového městečka v areálu bývalého autokempu vedle parkoviště zimního stadionu, kde měly kapely hrát. Rozhodly příliš riskantní podmínky. Festival jsme raději zrušili dostatečně předem, než dva dny před akcí," vysvětlil Ladislav Machů z pořádající agentury.

Zklamaní fanoušci

První ročník Coolfestu produkovala hudební agentura Czechlive loni v Sehradicích u Luhačovic. Žánrově a dramaturgicky měl druhý ročník navázat na prvotní úspěch, lokalitu ale chtěla agentura vybrat ještě lákavější. Nabídla tuto možnost břeclavské radnici a obě strany si vyšly vstříc. Plakáty a předprodeje však lákaly zbytečně.

Nemile překvapený zrušením Coolfestu je také místopředseda kulturní komise v Břeclavi Milan Blažek. „Volali jsme si naposledy před dvěma týdny. Pan Machů se zmiňoval o využití areálu bývalého autokempu, kde chtěl ubytovat návštěvníky. S provozovatelem zatravněné oplocené plochy se ale nedomluvil. O nejistotě sponzora se zmínil také," naznačil problémy s organizací Blažek.

Podle předběžných odhadů na sociální síti se na Coolfest chystalo na devět set lidí z celého okresu. Mezi nimi i Gabriela Janulíková z Tvrdonic. „Původně jsem chtěla jít na festival s bráchou, jedu ale na dovolenou, takže mě to teď vlastně ani nemusí mrzet. Bratr bude ale asi truchlit hodně, plánovali si užít Iné Kafé s celou partou. Měli už koupené lístky," povzdychla si za sourozence dívka.

Zklamaní fanoušci mohou měnit vstupenky zpět za peníze na místech předprodeje od pondělí devátého července.

Ruda bude v Ladné

Kvůli punkrockovým hvězdám ale pravděpodobně Břeclavští zoufat nemusí. „Jelikož byl v předprodeji o akci relativně zájem, plánujeme kapelu Iné Kafé přivézt na jejím podzimním turné i na Břeclavsko. Zatím ale hledáme nejlepší možnou lokalitu, ve hře je i nedaleký Hodonín," naznačil Machů. V září se fanoušci zase dočkají humoru Rudy z Ostravy v Ladné.

Břeclav má na letní festivaly smůlu. V roce 2008 přišla rovněž na poslední chvíli o třídenní multikulturní festival Hudba z podzámčí. Ve stejný rok bouře zlikvidovala první ročník svátku taneční hudby Creamfields na tamním letišti. Rok poté tento festival skončil s velkými dluhy. Okresní město tak i letos zůstane pro příznivce letní festivalové pohody nezajímavé.

PETR VLASÁK