„Nabídka filmů pro žáky základních škol zahrnuje tři bloky podle věkové kategorie,“ sdělila Dana Smrčková z mikulovské radnice. Krátké snímky vybírají specialisté tak, aby byly srozumitelné i nejmladším divákům. Pro ně jsou opatřeny českým dabingem. Učitelé mohou zhlédnuté dokumenty zároveň začlenit do témat podle školního vzdělávacího programu.

„Žáci se seznámí třeba s jedenáctiletou Ellen, která se dorozumívá znakovou řečí a rozhoduje se o svém dalším vzdělání. Malý romský chlapec Ďuri zase žije v dřevěné chatrči blízko páchnoucí čističky vod. Ani to mu však nebrání snít si své sny a radovat se ze života. Další filmy se zaměřují na dětská práva, předsudky spjaté se životem důchodců nebo střet světa domorodých kmenů s turisty,“ vyjmenovala Smrčková.

Středoškoláci si pak mohou vybrat ze šesti filmů v původním znění s titulky. Ty mimo jiné přináší portrét afghánských dívek, které propadly boxu, nebo příběh o umlčování disidentů v současném Rusku a Čečensku. Další dokumenty ukazují občanský aktivismus, revoluční hnutí, rozdíly v kultuře, myšlení a chování Evropanů a Afričanů či mezilidské vztahy. Projekce doplňují diskuse.

Kompletní nabídka filmů je k dispozici na webu města v kulturním kalendáři.

Rezervace termínů přijímá Sylva Chludilová z Mikulovské rozvojové, která má v Mikulově Jeden svět na starosti. Kontaktovat ji lze e-mailem na adrese chludilova@mikulov.cz nebo telefonicky na čísle 725 061 930. Vstupné je čtyřicet korun.

Mikulov navíc letos přichází s novinkou – projekcí pro rodiče školáků, která se uskuteční ve středu čtrnáctého března.

„Děti se díky škole podívají na dokument, který v nich třeba zanechá silný dojem, a cítí potřebu téma rozebírat doma. Rodiče ale mohou stěží rozvinout nějakou diskusi, pokud nemají příležitost filmy vidět,“ vysvětlila Chludilová, jak na myšlenku přišla.

S podobným nápadem zatím nepřekvapilo žádné z festivalových měst. Do letošního, čtrnáctého ročníku festivalu se jich v České republice zapojí jednačtyřicet. V Jihomoravském kraji kromě Mikulova ještě Brno a Znojmo.

Celosvětové problémy související s porušováním základních lidských práv přiblíží Mikulov také zájemcům z řad veřejnosti, a to od pátku šestnáctého do neděle osmnáctého března v kinoklubu.