„Uspořádání dalšího ročníku za každou cenu bychom teď hodnotili jako neúctu vůči všem, kteří nám s festivalem pomáhali, i všem, kteří ho měli v této své podobě rádi. Jakkoli se Praděda postupně měnil a vyvíjel, vždy se snažil nabízet kvalitní zábavu,“ uvedl zklamaně manažer Pradědafestu v Hustopečích Ondřej Kušnier.

Jak podotkl, nejvíce pořadatele mrzí nižší počet platících návštěvníků a vyšší počet takzvaných černých pasažérů na loňském ročníku.

I bez hustopečského festivalu je letošní nabídka stále pestrá. Už za dva týdny bude hostit mikulovský amfiteátr Hip Hop Night a HardRocker fest. „Loni přišlo málo lidí. Dost jsme prodělali, ale letos to snad bude lepší. V pátek se představí hip–hop, sobota patří rocku,“ lákal pořadatel Petr Pinďák.

Na začátku července, konkrétně druhého, se v Moravském Žižkově koná Rybník fest. Vůbec poprvé. „Je to první ročník. Chtěli jsme původně uspořádat jen koncert, ale pak jsme si řekl, proč se nepustit do něčeho většího. Chápu ale pořadatele, kteří od toho letos upouštějí, je to hodně náročné na peníze. Náklady nejsou vůbec malé,“ zamyslel se Ondřej Šraga. Za největší lákadla Rybník festu označil Morčata na útěku nebo Kabát revival.

Richarda Müllera nebo Kamila Střihavku s Romanem Dragounem a Metropolitním symfonickým orchestrem přivezou dvaadvacátého července do areálu valtického zámku pořadatelé Hradologie. Jen o sedm dní později se pak otevřou brány podivínského Janohradu, kde se i letos uskuteční Janohraní. Folkový festival láká například na známého písničkáře Pavla Dobeše a jeho hosta Tomáše Kotrbu.

Konec července už podruhé patří Festivalu krásných lidí ve Velkých Němčicích. „Rozhodně se to toho pustíme i tento rok. Máme dobré, nevysychající zdroje peněz a navíc pořádáme festival v areálu firmy Furch, která je světově známým výrobcem kytar. A tam neplatíme,“ usmíval se Libor Janovský ze skupiny Propaganja. Program v nejbližší době dají členové kapely na internetové stránky.

Tři státy stály na začátku dvoudenního festivalu Eurotrialog v Mikulově. „Za dvanáct let své existence si vybudoval pověst jednoho z nejzajímavěji dramaturgicky obsazovaného festivalu. Pořadatelé se vyhýbají střednímu proudu a sázejí především na kvalitní nekomerční hudbu,“ charakterizoval vrchol festivalové sezony na Břeclavsku produkční Eurotrialogu Jiří Jabůrek.

Devatenáctého a dvacátého srpna milovníky alternativní hudby potěší i kapela z Islandu nebo vycházející hvězdy z České republiky Čokovoko a Dva. „Lahůdkou budou jistě i doprovodné koncerty nad střechami mikulovského náměstí na terase Dietriechštejnské hrobky, kde se představí Pavel Fajt či Vladimír Václavek,“ dodal Jabůrek.