O takové publicitě se organizátorům Hudby z podzámčí ani nesnilo. Festival, který začíná už ve čtvrtek, se totiž musel na poslední chvíli přestěhovat z Břeclavi do Lednice. Pro dramaturga festivalu Luďka Kabelku to znamenalo řadu komplikací.


Proč Hudba z podzámčí nakonec skončila v Lednici?
Ve fázi závěrečných příprav nedošlo v Břeclavi k podepsání smluv s dojednanými umělci. Objednávky napsalo město Břeclav, naše agentura připravila a domluvila program se všemi účinkujícími. Proto jsme se také cítili morálně zodpovědní vůči umělcům. I když nám byla nabízena určitá pomoc za strany města, sami jsme na takovou akci neměli. Ze dvou agentur, které byly ochotné vzít festival místo Břeclavi na sebe, jsme se nakonec spojili s agenturou Český fortel. Ta chtěla festival uspořádat, ovšem v Lednici.

Zdá se vám jeden milion korun, který mělo město zaplatit, mnoho?
Chtěli jsme připravit pro město exkluzivní festival, který by přilákal také turisty. Podtitulem programu bylo: Do centra moravského folkloru přijďte na folklor světový. V programu jsou zahraniční umělci, kterým je nutné zaplatit letenky, dopravu po Evropě, ubytování a podobně. Rozpočet pokrývá tři dny hudebních produkcí včetně technického zajištění. Cena proto není nijak vysoká. Navíc v případě dobré propagace a přízně počasí jsme měli spočítané, že většina vložených peněz by se městu vrátila.


Proč by ale mělo město někomu přispívat na hudební festival?
Slyšel jsem, že jsme jako agentura chtěli po městu zaplatit rozpočet akce a ještě si vybrat vstupné. Není to pravda. Festival jsme připravovali na objednávku od radnice. Festivalová dramaturgie a nápady byly schvalovány městem prostřednictvím místostarostky s tím, že radnice vyčlenila peníze na prázdninový program pod zámkem. Není tedy pravda, že by naše agentura chtěla pořádat festival a žádala město o příspěvek. A věřte, že naše půlroční práce na přípravě byla zdarma.


Prozraďte, co zajímavého návštěvníky v Lednici čeká?

Ve čtvrtek večer zazní suita Chvění Jiřího Pavlici, při které spojí síly Hradišťan, Moravská filharmonie Olomouc a sibiřská skupina hrdelního zpěvu Altai Kai. Pátek nabídne exotické kubánské rytmy se skupinu Son Caliente, španělské flamengo s kapelou Oscara Gurmána, Katku Garcia a Roberta Křesťana s hostem Honzou Hrubým. O finále festivalu se v sobotu postará dvacetičlenný bubenický a sambový orchestr z Brazílie Afoxé Loni. Vystoupí jedna z nejlepších evropských romských skupin Romano Drom z Maďarska. Chybět nebude ani jazzový cimbál s Bashavelem a domácí Břeclavan.