Na účastníky čeká v sobotu i neděli už od rána 38 otevřených sklepů a přes čtyři sta vín. Do akce se zapojí rodinná vinařství v Moravské Nové Vsi, Hruškách, Prušánkách, Novém a Starém Poddvorově.

Do svého sklepa pozve i neoveské vinařství Glosovi, jemuž patří titul Vinařství roku v kategorii malé vinařství.

„Jsme rodinné vinařství, já sám se vinařství věnuji přes padesát let. Víno vyrábíme tradičními způsoby, s minimálním obsahem síry, bez použití přídavných látek a speciálních kvasinek. Rádi návštěvníkům ukážeme vinice i sklep a popovídáme si spolu o pěstování révy, výrobě vína i jen tak o životě," řekl Lubomír Glos, který se může pyšnit také tím, že stál u zrodu odrůd Cabernet Moravia a Fratava.

V každé obci a přímo mezi sklepy budou celkem čtyři vybrané restaurace připravovat festivalová degustační menu. Například v Moravské Nové Vsi zabijačkové speciality. V Prušánkách pak Nechorské zelí, tedy uzené koleno vařené v kysaném zelí a víně, podávané s bramborovým knedlíkem. Nebo kuřecí roládu s fáší z medvědího česneku se šťouchanými bramborami a jarní cibulkou.

Dotvářet atmosféru mezi sklepy budou cimbálové muziky od Pavka, od Zádruhy a Neoveska. A také ukázky řemeslných umění mistrů pekařských, kovářských, sudařských či malířských.

Sobotní večer pak nabídne od půl osmé v Prušánkách pravou podlužáckou veselici. Půjde o večer plný vína, jídla, krojů, cimbálu, zpěvu, výher a dalších překvapení

„Nemáme ambice, aby sklepy prošly tisíce lidí. Ale chceme, aby se tu všichni cítili jako u nás na návštěvě, " nechal se slyšet Martin Chlad z organizačního týmu.

Jak dodal, mezi obcemi bude návštěvníky převážet kyvadlová autobusová doprava. Z Hodonína, Břeclavi a Velkých Bílovic navíc budou do místa akce připravené vyrazit svozové autobusy.

Vstupenky, v jejichž ceně je i lahev vína zdarma, lze za zvýhodněnou cenu od 690 korun koupit na webových stránkách www.zavinarinapodluzi.cz. K dostání ale budou také přímo na místě na Info Pointu v Moravské Nové Vsi, a to za 900 korun.

Právě zde budou po oba dva dny konání akce připravené k vyzvednutí jak vstupenky, tak startovací balíčky. Ty obsahují taštičku na krk, skleničku, propisku a katalog s přehledem vinařů, dále mapu, PET láhev s vodou, hlasovací lístky a stokorunový kupon na víno.