„Ročník 2014 byl sice náročný a komplikovaný, v soutěži se ale sešlo opravdu to nejlepší, co se vinařům podařilo vyrobit," vyjádřil přesvědčení Tomáš Vican z pořádající Vinné galerie v Brně.

Pohár za nejvýše ohodnocené moravské víno míří do Znovínu Znojmo za Tramín červený, výběr z hroznů 2009. Ocenění za nejvýše ohodnocené zahraniční víno si odnáší Syrah z argentinského vinařství Lagarde. Nejlépe hodnocenou kolekcí jsou vína z pavlovského Vinařství Ilias.

Festwine jako jedna z mála soutěží umožňuje vinařům nahlédnout do bodování a od porotců získat vyjádření k jejich hodnocení. Vedle nalévání vín z karaf odlišuje soutěž od řady ostatních i speciální dekantace, kdy si vinaři mohli u přihlášených vín určit, po jakou dobu před ochutnávkou a hodnocením mají být otevřená, aby se co nejlépe rozvinula jejich vůně a chuť.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání ocenění 
s kulturním programem 
a ochutnávkou všech přihlášených vín se uskuteční poslední květnový čtvrtek od podvečerních šesti hodin. Večerem v aule menzy brněnské Masarykovy univerzity provede herec Pavel Nečas, který pochází z Hustopečí.