Břeclavské vedení zatím vybruslilo z prodeje městských bytů, jak se říká, bez ztráty kytičky. Přesto přibývá názorů, že radnice od začátku nezvolila zákonný postup.

„Město nerespektovalo zákon a neprovedlo žádné výběrové řízení při zadávání organizace prodeje bytů, ale pověřilo touto zakázkou zřejmě sobě blízké realitní kanceláře, kde spolumajitelé i poslanci si rádi přilepší,“ odsuzuje postup radnice právník Radomír Fikr.

I přes rozhodnutí antimonopolního úřadu, který městu Břeclav vyměřil za porušení zákona třicetitisícovou pokutu, odmítá vedení radnice jakékoliv pochybení a pokračuje dále v prodejích.

„Vymysleli malou kličku, kdy tvrdí, že vzhledem k tomu, že zakázku nebudou platit z veřejných prostředků, tak nebyli povinni dělat žádné výběrové řízení. Podle mého názoru jde však v tomto případě jednoznačně o takzvané obcházení zákona, a to je stejně trestné jako jeho porušování,“ tvrdí Fikr.

Tajemník Městského úřadu Břeclav Dalibor Neděla to odmítá. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal první rozhodnutí a následoval rozklad k šéfovi úřadu Martinu Pecinovi. Protože tento postup nemá odkladný účinek, muselo dojít k rozhodnutí o pokutě,“ vysvětlil Neděla. Podle něj je teoreticky možné, že pokud město u Peciny uspěje, nebude muset platit žádnou pokutu.

Fikrovi je výše udělené pokuty k smíchu. „Viníci ji zaplatí z prostředků města a osobní odpovědnost žádná. Kdo je tedy viníkem?“ ptá se právník. Antimonopolní úřad považuje za zbytečnou organizaci, která je k ničemu, jen zaměstnává lidi, kteří pobírají pěkné peníze, nikomu moc neublíží a vážnost ostatních státních úřadů nemá.

Prodej městských bytů v Břeclavi se přímo týká Milana Fica z Poštorné. Způsob, jakým město nadiktovalo nájemníkům pět realitních kanceláří, na něž se mohou při koupi bytu obrátit, považuje za špatný. „Mám vybrané tři jiné realitní kanceláře, které by mě zastupovaly za úplně jinou cenu. V našem domě s tím souhlasí všech dvaadvacet nájemníků,“ argumentuje Fico.

Tajemník břeclavské radnice říká, že pevně stanovená odměna pro realitní kanceláře ve výši čtyř procent z ceny bytu se může ve větším bytovém domě zdát opticky dražší. „V domě s šesti byty je to zase jinak,“ poukázal Neděla.

Ficovi se nelíbí ani to, že jedna z vybraných realitek požaduje složení zálohy ve výši deseti tisíc korun jako důkaz vážného zájmu. „To už je na realitkách. Pokud se prodej neuskuteční, mají každopádně povinnost peníze vrátit,“ vysvětlil Neděla.