Patnáctiletý chlapec z Břeclavi tehdy šokoval tvrzením, že jej skupina Romů v centru města vážně zranila jen proto, že jim odmítl dát cigaretu. Po celé republice se následně zvedla vlna protiromských nálad, chlapce podpořilo několik benefičních sbírek a koncertů. Později se však ukázalo, že si vše vymyslel – ve skutečnosti si ublížil při hraní a jenom se bál trestu.

Intimní drama uspělo na soutěžní přehlídce LA Shorts Fest v konkurenci 280 krátkých snímků ze sedmnácti zemí. „Automaticky se tak řadí do širšího seznamu kandidátů, kteří budou nominovaní na Oscara," oznámila mluvčí České televize, jednoho z partnerů filmu, Alžběta Plívová.

Snímek má díky tomu šanci získat Oscara v kategorii krátký hraný film. Nominace budou známé v lednu. „O filmu vím a nevnímám ho nijak negativně. Myslím si, že pro Břeclav a její obyvatele skončila loňská kauza dobře. Zároveň to ale bylo silné upozornění, že je v nepořádku i něco jiného než jen vymýšlející si Petr. Alespoň se tím patřičné orgány začaly vážněji zabývat," reagoval na úspěch filmu místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.

Bolestná záležitost

Právě Krátký stál loni před městským úřadem společně se starostou Oldřichem Ryšavým tváří v tvář rozvášněnému davu, který po pochodu městem žádal razantní řešení romského problému. „Bylo pro nás velké překvapení, že si břeclavské události někdo vzal jako námět filmu. Snažili jsme se na něj podívat, ale zatím se nám to nepodařilo. Proto jej zatím mohu jen těžko hodnotit. Každopádně je dobré o tom, co se dělo, s odstupem a bez emocí mluvit. Snad k tomu tento film přispěje," věří vedoucí pobočky IQ Roma servisu v Břeclavi Karolina Rejlková.

Ze strany Romů žijících ve městě zatím žádné reakce na film nezaznamenala. Místopředsedkyně Rady Romů v Břeclavi Alena Gronzíková o něm ví teprve od pondělí. „Mám z toho rozporuplné pocity. Na jednu stranu je fajn ukázat to špatné, co se ve společnosti děje a mělo by se vymýtit. Na druhou stranu je to pro mě osobně stále strašně bolestná záležitost. Ale pokud film přinese ponaučení a přispěje dobré věci, fandím mu," uvedla Gronzíková, která Strach také dosud neviděla.

Krejčího snímek je krátkou sondou do pocitů kluka, který si vymyslí výmluvu a nedohlédne jejích důsledků. Sám režisér v rozhovorech uvedl, že chlapec jeho sympatie ztratil tehdy, kdy od hudebníka Michala Davida přebral šek na sto tisíc korun. Protože ale nechtěl, aby byla postava divákům nesympatická, scénu se nakonec rozhodl do filmu nezařadit.

Hlavní roli ztvárnil Adam Mišík, mladší syn známého hudebníka Vladimíra Mišíka. Hned v úvodní scéně do kamery líčí, jak jej tři Romové přepadli a kterak kvůli svým zraněním přišel o ledvinu. Vzápětí však film „střihne" o pár hodin nazpět, kdy hrdinu jeho matka nechá samotného doma, a teprve zde se před divákem odehraje to, co se přihodilo ve skutečnosti.

Pouze letmá scéna, kdy Tomáš se svoji matkou na ulici prochází kolem skupiny Romů, nastiňuje atmosféru křehkého soužití Čechů s Romy. Ve snímku dále účinkují Klára Cibulková, Jenovéfa Boková a Robert Jašków.

Film byl ve světové premiéře uvedený na letošním festivalu v Karlových Varech.