Správa finančních úřadů plánovala ušetřit seškrtáním územních pracovišť, které nejsou dostatečně vytížené. Na seznam se dostal i Mikulov. Aktuální změny na postu ministra financí však plány změnily. Podle všeho tak lidé kvůli daním a daňovým přiznáním nebudou muset cestovat více než v minulosti.

„Právě jsme měli kvůli této věci poradu na mikulovském pracovišti. Podle neoficiální zprávy mého nadřízeného k rušení územních pracovišť na jižní Moravě nedojde. Asi se dočkají drobných úprav, většina agend ale bude sloužit lidem, jak byli zvyklí. Zatím je ale vše pouze neoficiální," zdůraznil v úterý po poledni ředitel finančního úřadu v Břeclavi Milan Čech.

Ten zodpovídá i za mikulovské pracoviště, které zaměstnává jednadvacet lidí. „Pokud by došlo na jeho zrušení, zaměstnanci by bez práce nezůstali. Přešli by na břeclavský finanční úřad. Podle mého je ale v Mikulově pracoviště životaschopné," doplnil Čech.

I tak si ale uvědomuje výhody a nevýhody daného stavu. „Lidé ze vzdáleného konce Mikulovska by museli kvůli daním cestovat do Břeclavi desítky kilometrů. Takto o komfort nepřijdou. Na druhou stranu by se ušetřilo za provoz další budovy a zjednodušily by se některé úkony v listinné podobě," díval se na věc s nadhledem.

Těžké rozhodování

Zastánci škrtů mají argumenty v tom, že podnikatelé mohou pro komunikaci s finančním úřadem využívat datové schránky. A fyzické osoby s ním přijdou do kontaktu jen párkrát ročně. Problém by tak nemuselo být ani 22 kilometrů, které břeclavské pracoviště od toho mikulovského dělí.

Mezi lidmi však převažuje zájem uchovat službu lépe přístupnou. „Na mikulovský finanční úřad mířím tak dvakrát do roka. Kvůli daňovému přiznání a domovní dani. Například, když k domu přibyla galerie a stodola. Podstatné pro mě nebylo ani to, že nemusím cestovat, ale osobní přístup na úřadě. Tam už věděli, o co přesně jde a vše jsme bez problému vyřešili," podělila se Eva Knorrová, která v centru Mikulova provozuje Galerii Konvent.

Za zachování finančních úřadů se zasazuje i poslanec Jiří Petrů z Valtic. „ V devadesátých letech začala reforma veřejné správy, která měla úřady více přiblížit lidem. Jejich rušení by byl naprostý opak. Centrální organizace totiž nemohou mít přehled o daném regionu. Z mého pohledu je lepší platit mírně víc za širší síť úřadů, než nechat lidi daleko dojíždět," mínil.

Krajské pobočky ředitelství finančních úřadů navrhly zrušit kromě mikulovského úřadu i pracoviště v Bučovicích, Moravském Krumlově a Slavkově u Brna. O vytipování zbytných úřadů je v březnu požádalo vedení na popud ministerstva financí.

V červenci se mělo o návrhu rozhodnout. Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Homolové se tak ale kvůli změnám na ministerstvu dosud nestalo.