Kdo byl zvyklý vyřídit si veškeré daňové pochůzky v Mikulově nebo Hustopečích, bude mít zanedlouho smůlu. Ministerstvo financí chce totiž v obou městech postupně omezit a následně zrušit finanční úřady.

„Transformaci finančních úřadů zahájil již Bohuslav Sobotka, když byl ministrem. Neplánujeme ale zrušení některých finančních úřadů bez náhrady. Tam, kde je zrušíme, zůstanou pobočky s omezenou působností,“ uvedl zástupce mluvčího ministerstva financí Jakub Haas.
Podle jeho slov by se změna neměla dotknout komfortu poplatníků. „Pobočce zůstanou všechny kompetence, omezení se týká pouze vymahací a kontrolní činnosti,“ vysvětlil Haas.

V každém okrese by tak měl zůstat jeden okresní finanční úřad a jeho pobočky s omezenou působností.
Ministerstvo financí si od změny slibuje především snížení korupce mezi podnikateli a úředníky. „V menších městech se lidé znají, a pokud má úředník podnikateli například zabavit majetek, je tam větší náchylnost k podplácení. Naším cílem je tedy hlavně zefektivnění práce,“ doplnil Haas. Dokončení transformace předpokládá ministerstvo do konce svého volebního období.

„Oficiálně zatím nic nevím, je to pro mě taková novinka. Už se o tom jedná nějakou dobu, ale o tom, že se už se návrh převedl do praxe, slyším poprvé,“ řekl zaskočeně starosta Mikulova Rostislav Koštial a vzápětí dodal:
„Myslím si, že to žádná výrazná změna určitě nebude. Mikulov spadá pod Břeclav, takže některé věci se budou vyřizovat tam, jiné ale zůstanou tady…

Více v Břeclavském deníku v úterý 27. listopadu