„Zavítala jsem tam díky projektu na našem gymnáziu nazvanému Erasmus+KA1. Joensuu je univerzitní město rozkládající se při ústí řeky Pielisjoki. Je i mezinárodním přístavem a sídlem Evropského lesnického isntitutu. V blízkosti se nachází národní park Koli na břehu Pielinského jezera," popisuje prostředí Čeperová.
Pod vedením ředitele jedné ze škol se společně s dalšími účastnila semináře. „Bylo nás tam dvacet učitelů z devíti evropských zemí. Během přípravy jsme chystali prezentaci školy, města, regionu a školského systému své země. Dalším úkolem byla prezentace vnitřního vybavení školy a vize školy do budoucnosti," uvádí učitelka.
Díky semináři také navštívila několik typů škol včetně univerzity. „Za poslední čtyři roky finské ministerstvo školství zdvojnásobilo finance do škol. Budují je v moderním duchu. Mimo vybavení odborných učeben v žádné škole nechyběla velká sborovna vybavená sedací soustavou, masážními křesly a kuchyní. Samozřejmostí byla i posilovna a sauna," vzpomíná Hustopečanka.
Učitelství je podle Čeperové jednou z nejvíce ceněných profesí ve Finsku. „Učitelé vědí, že mají volnost a svobodu v tom, jak budou pojímat svou práci. Velký důraz se klade na jejich vzdělávání. Jsou skuteční experti a jsou pyšní na svoji profesi. Musí mít také zvláštní certifikát prokazující, že zvládají administrativu kolem vzdělávání," říká chemikářka.
Školský systém ve Finsku, jak jej poznala, je založený hlavně na důvěře. „Rodiče vůči škole, školy vůči učitelům a učitelé vůči žákům. Ti pak přebírají zodpovědnost za to, že se budou učit co nejlépe. Jsem ráda, že jsem mohla poznat, jak to ve finském školství funguje," dodala žena.