Alexandr Ludvík z Břeclavi si objednal u společnosti AKC montáže plastová okna. Dočkal se jich, ovšem se zpožděním. Zatím marně, ale čeká na dveře, které měly být součástí dodávky. Když se chce v břeclavské pobočce firmy zeptat, co je ve věci nového, buď mu vůbec nikdo nebere telefon, nebo se dočká jen slibů.

„V květnu jsem si nechal udělat okna a dveře. Podepsal jsem smlouvu s tím, že do pěti týdnů by měli komplet celou zakázku udělat, vyrobit a namontovat. Po pěti týdnech se ale nestalo nic,“ začal Ludvík popisovat potíže s firmou.

Když se po mnoha urgencích přeci jen oken dočkal, dozvěděl se, že slíbené dveře nejsou vyrobené a přivezou je další den. Tak se i stalo, ale místo levých dodali pravé. „Montáž oken se uskutečnila sedmnáctého července. V ten den jsem dveře neviděl. To jsou více než čtyři měsíce,“ postěžoval si nespokojený zákazník.

Když chce záležitost řešit, zpravidla narazí na výmluvy. „Když volám zástupci firmy panu Benešovi, tak nebere telefon. Když přijdu do břeclavské pobočky a někoho tam náhodou potkám, tak se jen vymlouvají, že až za čtrnáct dnů. Ale pořád se nic neděje,“ podotkl Ludvík.

Objednaná plastová okna i se slíbenými dveřmi stála zákazníka přes sto tisíc korun. Naposledy ho žena ze vzorkové prodejny ujišťovala, že dveře jsou objednané, ale vyzvednout je může pouze Beneš.

Ludvík se dočkal alespoň ústupku, že mu firma odečetla cenu dveří z faktury. Uhradil tak pouze okna, za dveře zaplatí až v okamžiku dodání. Jenže u oken vznikl problém a ten chce firma řešit, až když přiveze dveře. „Nemám dodělané podlahy. Čekám, až budou vchodové dveře. Chodím už čtyři měsíce po betoně. Když totiž chlapi budou bouchat dveře, tak zničí všechno kolem nich,“ vysvětlil.

„Slyšel jsem od několika lidí, že mají s touto firmou podobné zkušenosti. Na zboží čekali také velmi dlouho,“ uvedl Ludvík, kterému došla trpělivost a obrátil se dopisem na Českou obchodní inspekci. Jak říká, odpovědi se zatím nedočkal.

„Na společnost AKC montáže máme několik stížností. Zdá se nám, že se jedná o podvodnou firmu. Naznačují to změny v obchodním rejstříku. V brněnském sídle firmy se nikdo nezdržuje a nikdo nebere uvedené telefony. Také provozovna v Břeclavi je zamčená,“ sdělil ředitel brněnského inspektorátu České obchodní inspekce Pavel Lauda.

V břeclavské vzorkové prodejně se ve čtvrtek po půl třetí odpoledne nikdo nezdržoval, přestože provozní doba je podle cedulky na dveřích každý den do tří odpoledne. „Ještě tak před čtrnácti dny měli otevřené. V poslední době tady občas někoho vidím. Byli tady třeba dnes ráno,“ všiml si pracovník firmy Autocont, která má pobočku ve stejné budově.

Česká obchodní inspekce vyzvala dopisem současnou jednatelku firmy AKC montáže, kterou je manželka manažera Jana Beneše, aby se dostavila osmnáctého prosince na brněnský inspektorát a vysvětlila některé skutečnosti.

„Pochybuji o tom, že se dostaví, ale třeba se pletu a překvapí,“ připustil Lauda. Pro Ludvíka má ovšem špatnou zprávu. „Nemůžeme po firmě vymáhat zálohu, kterou zákazník složil. Jsme schopní jen dát pokutu za to, že nesplnila termín dodání,“ řekl Lauda. Oklamaní zákazníci se tak budou muset obrátit na soud.

Manažer firmy Jan Beneš ve čtvrtek odpoledne nebral mobil. Telefony obchodního zástupce a asistentky v Břeclavi jsou dočasně odpojené z provozu.