Například výrobce sanitární techniky Alca plast 
z Břeclavi hledá pracovníky do nově vznikající haly, díky níž rozšíří výrobu. „Půjde až o padesát lidí v dělnických profesích i administrativě. Rádi bychom vše stihli ještě letos," uvedla výkonná ředitelka společnosti Radka Prokopová.

Výdělek je možný rovněž
v další společnosti sídlící 
v okresním městě – Otisu. Vedení strojírenského podniku se poohlíží zejména po dělnících. „Teď především montérech, zámečnících nebo frézařích. Půjde o čtyřicet, možná i více lidí. Kromě dělníků se poohlížíme také po mistrech," nastínila personální ředitelka společnosti Olga Zápecová.

Firmám na Břeclavsku 
i zbytku Jihomoravského kraje se po hospodářské krizi zase daří. Kdo nemůže sehnat místo ve svém regionu, má šanci jinde. Třeba v dopravní společnosti Student agency, která hodlá zaměstnat na tři sta lidí.

Znatelné oživení

Uplatnění najdou programátoři a manažeři, řidiči autobusů i stevardi. Společnost zároveň rozjela kampaň lákající slovenské řidiče do Česka. „Ve všech odvětvích je cítit oživení. Ekonomika je celkově dobře nastartovaná," je přesvědčený viceprezident Hospodářské komory České republiky a předseda Krajské hospodářské komory jižní Moravy Michal Štefl. Zlepšení potvrzují také analytici. „Největší obrat přišel ve stavebnictví. Na něm je nejvíce patrné, že se dostává do mnohem lepší situace ve srovnání s několika posledními lety," poukázal ekonom Michal Kozub.

Daří se také znojemskému vinařství Znovín. „Náš předloňský zisk byl 7,6 milionů korun, loni se zvýšil na 25,5 milionů korun," poukázal ředitel Pavel Vajčner. K devadesáti zaměstnancům tam ale letos žádní noví nepřibudou. „Zatím nejsou zapotřebí," konstatoval Vajčner.

Podle Josefa Bürgera 
z Krajské pobočky Úřadu práce v Brně je ze strany zaměstnavatelů dlouhodobě největší zájem právě o pracovníky ve strojírenství, dělníky a profesionální řidiče. Zároveň předpokládá, že se nezaměstnanost ještě sníží i kvůli sezónním pracím. „Je to už tradiční jev zejména ve stavebnictví a turistickém ruchu," doplnil Bürger.