Mezi účastníky veletrhu nechyběl ani jeden z největších zaměstnavatelů v regionu Gumotex Břeclav. „Snažíme se navnadit ukázkou 3D tisku, což je budoucnost nejen výroby Gumotexu. Hlavně pro děti je to zajímavé. Výsledek si mohou odnést domů. Cokoliv se hýbe, je pro ně atraktivnější. Od loňska také máme stipendijní program pro ty, kteří nastupují na střední školu," řekl Martin Daneš z Gumotexu.

PŘIPRAVENĚJŠÍ FIRMY

Na Fortel se vypravil i student břeclavské střední průmyslové školy Jakub Sem. S cílem postupně obejít všechny stánky. „Zajímají mě hlavně strojírenské firmy. Chci se zastavit především u stánku valtické firmy Mauting, která vyrábí zchlazovací a udírenské komory," plánoval sedmnáctiletý mladík po příchodu do Domu školství. Svou činnost tam ukazovaly také například podivínský Alvey Manex či břeclavský Alca plast.

Speciální veletrh byl kromě školáků určený také pro zájemce o práci. Daneš přiznal, že v Gumotexu aktuálně nejvíc chybí elektrikáři a zámečníci. „Lidé na těchto pozicích se u nás uplatní kdykoliv. Hledáme ale také třeba inženýry kvality. To už jsou specializovanější posty," zmínil Daneš.

Fortel nakonec přilákal více návštěvníků než při loňské premiéře. „Už se tady otočilo zhruba šest set lidí. Celkem by mělo přijít devět stovek žáků a studentů. Plus ještě lidé z úřadu práce a veřejnost," počítala ve čtvrtek kolem poledne Vendula Dobiášová z okresní hospodářské komory.

Ta akci pořádala spolu s úřadem práce, školami a břeclavskou radnicí. „I děti ze základních škol chodí a ptají se. Firmy jsou oproti loňsku více připravené a mají pro ně nachystané různé výrobky. Děti si je mohou ozkoušet a ochytat," měla Dobiášová radost z druhého ročníku veletrhu.