Vinařskou soutěž pořádal v tamním hotelu Galant Vinselekt Michlovský. A jak poznamenal ředitel soutěže Miloš Michlovský, letošní ročník byl výjimečně vyrovnaný.

„Byl jsem příjemně překvapený, co jsem potkal za degustátora, řekl mi, že takto kvalitativně vyrovnaná vína se podle něj ještě nesešla. Takže si myslím, že to je to nejdůležitější, abychom sehnali tak dobré vzorky a dali je vinařskému publiku k dispozici. Tím šíříme osvětu, což je hlavní cíl Sauvignon Fora. Víno není nápoj a alkohol, víno je kultura,“ řekl po skončení slavnostního večera, na kterém získalo ocenění devět vín a jedno vinařství Miloš Michlovský.

V pěti komisích zasedli čeští i zahraniční degustátoři, kteří měli za úkol vybrat z více než dvě stě padesáti vzorků ta nejlepší vína. „Vybrat nejlepší víno je vždycky těžké, ale některá vína jsou skutečně vždycky lepší než jiná. Takže nakonec se na vítězi shodne i komise. Jestli jsou lepší zahraniční nebo české Sauvignony, to hodně záleží i na samotném degustátorovi. Je také těžké říct, jestli jsou hezčí černovlásky nebo blondýnky, u vín je to podobné. Já osobně preferuji naše moravské,“ poznamenal předseda jedné z komisí Marek Šťastný z Vinných sklepů Valtice.

I on byl mile překvapený, když jeho firma získala jednu z cen. A to Cenu Viléma Krause za nejlépe hodnocené víno odrůdy Cabernet Sauvignon s původem z České republiky. Konkrétně to bylo víno Cabernet Sauvignon rose pozdní sběr 2009.

Sauvignon Forum vzniklo už v roce 1998. „Tehdy se soutěž týkala pouze odrůdy Sauvignon Blanc, protože podle nás byla jedním s těch nej vín, která patří mezi špičková a světová. Pak jsme k němu přidali samozřejmě Sauvignon Cabernet. Ale když je dnes vzorků dvě stě padesát a už máme i trochu přesouvignováno, tak uvažujeme, že bychom na další ročníky vždy pozvali nějakého „hosta“. Například ryzlinky či veltlíny. Ale kdo to bude za rok, zatím neřeknu,“ prozradil možnou novinku na příští rok Michlovský.

Mezi světovou konkurencí uspěli i vinaři z České republiky, konkrétně z Novosedel. Vinařství Kovacs si totiž odneslo vítězství v kategorii bílá polosladká vína, a to za Sauvignon výběr z bobulí 2009. „Byla to pro nás velká radost, protože jsem uspěli mezi osmnácti zeměmi. Je to potěšující nejen pro naši firmu, ale podle mého pro celé jihomoravské vinařství, že dokážeme uspět v tak velké konkurenci,“ byl přesvědčený majitel vinařství Miroslav Kovacs.

Jak dodal, jejich firma získala za stejný Sauvignon, jen o rok mladší, dokonce zlatou medaili na soutěži Vinitaly ve Veroně. „Máme tedy asi dobrou vinici na Sauvignon,“ usmíval se.

Cenu Jindřicha Ševčíka za Sauvignon Blanc s původem z České republiky, konkrétně za Sauvignon pozdní sběr 2009, si odneslo vinařství Hany Mádlové z Velkých Bílovic. „Byli jsme hodně překvapení, vůbec jsme to nečekali. Docela rád bych věděl, čím naše víno porotu zaujalo. V soutěži byla hodně zkušená a tím pádem i kvalitní komise. Většinou vyhrávají Sauvignony, které jsou hodně výrazné, což náš není,“ byl spokojený František Mádl, který dokonce zasedl v porotě. Bohužel kvůli angíně jen na jeden den, což jej podle vlastních slov velice mrzelo.

Vítězové soutěže:

A1 – bílá suchá vína z odrůdy Sauvignon – Astrolabe 2009 Voyage, Nový Zéland (In Vino trading Bratislava) – šampion mezi bílými víny

A2 – bílá polosuchá vína z odrůdy Sauvignon – Morande Edición Limitada Sauvignon Blanc 2009, Chile, (Vicom Praha)

A3 – bílá polosladká vína z odrůdy Sauvignon – Sauvignon 2009 výběr z bobulí, Vinařství Kovács, Novosedly

B1 – červená suchá vína z odrůdy Cabernet Sauvignon – Segal 2007, Barkan, Izrael (ILT Trading, Bratislava)

C1 – růžová vína z odrůdy Cabernet Sauvignon – Cabernet Sauvignon rosé 2010 pozdní sběr, Víno Matyšák, Pezinok (SK)

D – Přírodně sladká a likérová vína – Sauvignon Trockenbeerenau­slese 2008, Walter Kroiss, Illmitz, Rakousko

F1 – Červená suchá cuvée (alespoň 40% odrůdy Cabernet Sauvignon) – Shoshana Blend 2006, Shoshana Winery, Haifa, (Vino Bizness, Tel Aviv), Izrael.

Cena doc. Ing. Viléma Krause, CSc. za nejlépe hodnocené tuzemské víno z odrůdy Cabernet Sauvignon – Cabernet Sauvignon 2009 pozdní sběr, Vinné sklepy Valtice a.s.

Cena Ing. Jindřicha Ševčíka za nejlépe hodnocené tuzemské víno z odrůdy Sauvignon – Sauvignon 2009 pozdní sběr, Hana Mádlová, Velké Bílovice.