Nový systém odměňování je totiž založený na výkonu, kvalifikaci a dodržování hodnot společnosti. A konkrétní dopady změn?

Jak Šolc informoval, operátoři ve Fosfě, tedy zaměstnanci na dělnických pozicích, si přilepší průměrně o 3 240 korun měsíčně. Tedy téměř o třináct procent. „Fosfa se hlásí k odkazu Tomáše a Jana Antonína Bati, a tak i my bojujeme s krizí tím, že přijímáme nové kolegy do týmu a všem našim operátorům výrazně zvyšujeme mzdy," prohlásil muž.

Podle Šolce tak má operátor výroby ve Fosfě průměrný plat bezmála dvaadvacet tisíc korun. Složky mzdy, o nichž si mohou dělníci sami rozhodnout, dosahují více jak padesáti procent celkové mzdy.

Závažné zvyšování platů na dělnických pozicích ale nezaznamenal ředitel břeclavské pobočky úřadu práce Lubomír Marko. „Nemám informace, že by firmy zaměstnancům nějak výrazněji přidávaly. Spíše bych řekl, že se zaměstnavatelé drží při zemi," uvedl včera Marko.

A vysvětlil. „Jsou spíše opatrní. Ne všichni mají jistotu, že vzestup hospodářství bude trvat dál. Jsou ale profese, které musíte zaplatit, abyste přilákal zájemce," poznamenal ředitel úřadu.

Podle jednoho z jednatelů břeclavské firmy Tlak Smolík se například ve stavebnictví mzdy zatím drží a příliš se nemění. „Ale neklesají," zdůraznil Štěpán Smolík.

Má navíc optimistický výhled do budoucna. „Myslím, že mzdy u dělnických profesí se v dohledné době zvýší. Důvodem může být nedostatek zaměstnanců. I my se s tím v současnosti potýkáme," podotkl Smolík.

Fosfa má na břeclavské pobočce úřadu práce nahlášených desítky pracovních pozic, pro které hledá uchazeče. Potíží je, že poptávku tvoří hlavně kvalifikovaní lidé. „Tato společnost má náročnější požadavky než řada jiných zaměstnavatelů. Například jazykové. Lidé z naší evidence jsou tam proto málokdy úspěšní," zmínil Marko.

Stále větší problém s nedostatkem kvalifikovaných lidí potvrdil i Šolc. „S ohledem na nárůst výroby a zahraniční akvizice hledáme několik desítek nových spolupracovníků na různé pozice ve společnosti," upřesnil zástupce Fosfy, která zaměstnává více než tři stovky lidí. Firma je největším zpracovatelem žlutého fosforu pro potravinářský průmysl v Evropě a největším výrobcem pracích prostředků v České republice.