O nepříjemné události vedení společnosti informoval sám dodavatel. „Odhalení pravděpodobného úplatkářství umožnil vzájemný respekt a důvěra, které panují mezi společností Fosfa a jejími dodavateli. Obchodní partneři Fosfy vědí, že klademe veliký důraz na etické hodnoty,“ řekl personální ředitel Fosfy Petr Brichcín. Jak dodal, pro společnost to byl první takový případ a ihned se obrátila s trestním oznámením na Policii České republiky, která případ převzala a začala se jím zabývat.

„V pondělí jsme dostali trestní oznámení. V tomto případě byla policie opravdu blesková, protože ve středu byl pachatel zadržen. Na akci se podílely speciální složky, odbor hospodářské kriminální služby. Dotyčného dopadli policisté ihned po předání,“ sdělila Alice Čechová z břeclavského policejního ředitelství s tím, že se jednalo o částku třicet tisíc korun.

Mladý muž dostal v práci ihned výpověď. „Jeho postoj je jasný. Přiznal se v plném rozsahu,“ informoval Brichcín. Podle něj se břeclavská chemička snaží těmto událostem předcházet i preventivně.

„Ve firmě se snažíme prostřednictvím různých projektů, například naší Fosfa univerzity, zaměřovat nejen na odborné kompetence zaměstnanců, ale i na firemní kulturu neboli etický rozměr jejich působení. Pro nás je to hodně důležité a vědí o tom i naši dodavatelé. Je to i jedno z kritérií pro výběr firem, se kterými chceme nebo nechceme spolupracovat,“ doplnil .

Případný úplatek by se podle jeho slov dostal na světlo i bez poskytnutých informací od dodavatele. „Všechno má svůj čas. A vzhledem k mechanizmům, jaké ve firmě máme, tak bychom na tuto událost nejspíše stejně s odstupem času přišli,“ myslí si.

Přistiženému mladíkovi hrozí za pokus o nabídnutí úplatku šest měsíců až pět let ve vězení nebo zákaz činnosti v oboru.