„V současné době řada firem hledá další a další oblasti, kde ušetřit, a mnohdy jde cestou úspor, které nemusejí být v konečném důsledku efektivní. My jsme se rozhodli jít možná proti proudu a investovat masivně do nejcennějšího z našich kapitálů - do našich lidí. Reagujeme tak na potřeby našich zaměstnanců, které jsme zaznamenali,“ vysvětlil důvod založení školky personální ředitel společnosti Fosfa Petr Brichcín.

Jak dodal, firemní mateřinka nabídne svým žáčkům díky zkušeným učitelům, psychologům či environmentalistům kvalitní vzdělání v oblasti cizích jazyků nebo přístupu k životnímu prostředí. Celkem vedení Fosfy počítá s třídou, do které bude chodit maximálně šestnáct dětí.

„Myslím si, že vyjdeme vstříc nejen maminkám, ale i tatínkům, vždyť rodičovství se týká mužů i žen. Věříme, že otevření firemní školky bude jednou z forem, jak podpořit naše zaměstnance v tom, aby mohli vést dobrý život. Život, ve kterém má své místo jak práce, tak rodina,“ zhodnotil smysl školky Brichcín s tím, že od státu či kraje žádnou peněžní podporu nedostali.

„Podali jsme žádost o podporu z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Zatím ale nemáme informaci, jak byla naše žádost vyhodnocená,“ upřesnil personální ředitel břeclavské chemičky.

Podle sedmadvacetileté maminky dvou malých dětí Lenky Miklínové z Břeclavi je firemní školka určitě dobrý nápad. „Pro maminky je bezesporu velkou výhodou. Odpadl by aktuální problém s nedostatkem míst ve školkách, se kterým se potýká hodně maminek z mého okolí, které by se chtěly vrátit do práce. Školka jim odmítá vzít dítě a chybí babička, která by hlídala. Je to určitě řešení, jak lépe sladit profesní a rodinný život,“ zamyslela se.

Jeden z největších zaměstnavatelů na Břeclavsku, firma Gumotex, ale například o školkách vůbec neuvažuje. „Kdysi jsme jich měli hned několik, ale vedení se veškerých aktivit, které nesouvisí s podnikatelskou činností, zbavilo. Zatím tedy o nové školce nepřemýšlíme,“ vysvětlil vedoucí kanceláře generálního ředitele Josef Horníček.