Jako bývalý pracovník Fosfy se podepsal člověk, který podal na krajský úřad podnět na šetření ekologické havárie. Podle něj z břeclavského podniku uniklo nemalé množství Abesonu – kyselé látky užívané k výrobě pracích prášků.

Důvěryhodný zdroj Deníku popsal, že nehoda se stala při přečerpávání Abesonu. Toho se měl chopit ukrajinský zaměstnanec bez poučení a odborného dozoru. „Několik kubíků látky uniklo a zaměstnanci ji spláchli hadicí do kanálu,“ uvedl zdroj.
Vedoucí odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu Anna Hubáčková potvrdila, že úředníci se anonymem zabývají. „Autor se nepodepsal. Z Fosfy nám havárii nikdo oficiálně nenahlásil,“ sdělila Hubáčková.

Vyzvala proto policii, Českou inspekci životního prostředí a odbor životního prostředí břeclavské radnice, aby dali vědět, zda v době havárie nezaznamenali související hlášení. „Zatím jsem ani z jedné instituce nedostala oficiální odpověď. Mluvila jsem ale s Vilémem Vyhnálkem z břeclavského městského úřadu. Ten se zmínil o uhynulých rybách, které v Dyji plavaly několik dní po údajné havárii,“ dodala Hubáčková.

Abeson měl z Fosfy uniknout v sobotu třiadvacátého června. Mrtvé ryby se v rameni Dyje v Poštorné objevily v úterý. „Ve středu to hlásili rybáři. Odebrali jsme vzorky a poslali je k vyhodnocení na Státní veterinární ústav v Olomouci,“ řekl Vyhnálek. Pitva svědčila o udušení ryb. Vzorky vody z kanálu, který odvádí dešťové vody z Fosfy, překračovaly některé limity až patnáctkrát. „Viník znečištění ale nelze jednoznačně určit. Nemusí jím být Fosfa,“ tvrdí Vyhnálek…

Více najdete v Břeclavském Deníku 24. července