Prostor velkého hřiště se začíná rychle naplňovat návštěvníky. Přicházejí samozřejmě převážně pejskaři. Samotáři, celé rodiny, lidé mladší i starší. Ti všichni se rozhodli zpestřit si sobotní den návštěvou Moravského psího dnu, jež skýtá bohatý program. Soutěže, čipování psů zdarma, tombola i přednášky.

Procházím kolem celého hřiště a seznamuji se s nabídkou ve stáncích, kolem kterých postávají hloučky návštěvníků. „Kdyby všichni vypustili svoje psi z vodítka, to by byla mela!“ slyším pána z davu.

Na akci dorazily i některé útulky, které nabízejí prodej různých předmětů pro psy, jakož i samotné pejsky k adopci. „Chtěli jsme se podívat, co se tu bude nabízet za soutěže,“ říká Lenka, která přišla s hnědou labradorkou Elie. „Český národ je národ pejskařů, někteří tu mají i dva tři pejsky. Je vidět, že lidi koupí pejskovi možná víc, než sobě. Koupili jsme tu náhubek pro pejska, člověk podpoří i dobrou věc. Dvounohý si na sebe dokáže vydělat, ale čtyřnohý potřebuje pomoc," doplnila.

Zprvu to vypadalo, že akci počasí přát nebude. Lidé a psi se ale scházejí a počasí se naštěstí vyjasňuje. Moderátoři Jana Stryková a Daniel Žďárský lákají návštěvníky k účasti na psích dostizích, očekávané dopolední soutěži. Obecenstvo i účastníci se shlukují kolem dráhy v prostředku hřiště.

Psi soutěží ve dvou kategoricích; menší a větší čtyřiceti centimetrů. Zpočátku jsou výkony menších psů rozpačité. Snadno se nechávají rozptýlit přihlížejícími. Ti větší už jsou ale o něco jistější. A taky rychlejší. Hlavně děti se zájmem přihlížejí, komentujíce své favority.

Pomalu přichází poledne. Moderátoři vyzývají návštěvníky k nákupu lístků do tomboly, jejíž výtěžek půjde na podporu psích útulků. Lidé poctivě kupují a následně se přesouvají k občerstvení vedle fotbalové tribuny, kde na ně čeká nabídka různých jídel a nápojů. Tam společně s odpočívajícími psy hodují a sbírají síly na další program.

První vyhlášení výherců dostihů a tomboly, a než se stihnu rozkoukat, už se schyluje k dalšímu programu – soutěži ve skoku vysokém. Lidé jsou zvědaví, tlačí se kolem laťky. Opět se soutěží ve svou kategoriích podle velikost psů. Někteří menší skokani mají i s nejnižší laťkou problémy, s překážkou se ale poprali statečně. Na řadě jsou ale i větší kousky. Ohaři, labradoři, ovčáci. Ti skáčou i jeden metr. Nad všechny vyčnívá fenka Zara, jež dorovnává pražský rekord sto třiceti centimetrů! „Trénujeme jenom doma,“ komentuje přípravu Andrea Krátká, která se Zarou přijela ze Slovenska.

K celé akci se vyjadřuje i Karolína Hájková, jedna z hlavních organizátorů Psího dnu. „Upřímně jsme vůbec nevěděli, co máme očekávat. U prvního ročníku se člověk vždycky trochu bojí, jak to dopadne, ale jsem nadmíru spokojená. U dostihů byla nádherná atmosféra, lidi se baví.“

I starosta Lanžhota Ladislav Straka, který na akci předával ocenění výhercům soutěží, hodnotí událost pozitivně. „Atmosféra je vynikající. Pokud je takový zájem, je to pro nás impuls, abychom akci zorganizovali i příště.“

PROKOP PRČÍK