V oblast lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje hnízdí nejen mladí, ale i staří ptáci včetně právě osmadvacetileté rekordmanky. „Je potěšitelné, že v ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko, kde je orel královský jedním z předmětů ochrany, opět loni úspěšně hnízdila samice, která je ve věku osmadvacet let druhým nejstarším známým orlem královským ve volné přírodě. O jejím věku víme díky tomu, že byla okroužkovaná jako mládě na východním Slovensku v okrese Trebišov,“ uvedl do tiskové zprávy David Horal, který se v České společnosti ornitologické věnuje výzkumu a ochraně orlů královských.

Mládě orla královského na Břeclavsku.
Jedni z nejohroženějších v Evropě: orli královští mají na jižní Moravě mladé

Připomněl, že v ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko loni zahnízdilo rekordních pět párů. Vyvedly dohromady osm mláďat, tři páry po dvou a dva páry po jednom mláděti. Česká populace orla královského se loni rozrostla celkem o devatenáct mláďat. To je podle ornitologů nejvíc od roku 1998, kdy v Česku tento vzácný dravec začal hnízdit.

Zatímco v předcházejících sezonách orli královští hnízdili výhradně na jižní Moravě, v roce 2022 poprvé zahnízdili mimo tuto oblast, na střední Moravě a v jižních Čechách. „V Česku jsme loni zjistili rekordních osmnáct teritoriálních párů, o čtyři více než předchozí rok,“ přiblížil Horal. Jak dále ornitologové upozornili, orel královský patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Jeho populace na našem kontinentu nepřesahuje čtyři tisíce hnízdících párů. Podstatná část žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku. Páry ve státech Evropské unie ornitologové počítají jen na stovky. Jak doplnili největší hrozbou pro orly královské je člověk.