Na Stolové hoře je to v současné době jediná volná pastva na území Pálavy. „V minulosti se nám podařilo takovou pastvu domluvit na Děvíně, ale to bylo už před několika lety. Od té doby jsme tento typ pastvy nikde nepoužili. Je organizačně velmi náročný," uvedl Kmet.

Pastva a pohyb zvířat udržuje pestrou mozaiku různých ploch a brání zarůstání stepí keři a stromy. „Pastva ovcí a koz pomůže zdejším stepním společenstvím a vzácným druhům. V dalších letech by na těchto místech mělo růst třeba více konikleců velkokvětých nebo kosatců skalních písečných,“ přiblížila botanička Helena Prokešová.

Z lednické zámku k minaretu lodí a zpátky po břehu.
Mezi minaretem a zámkem: Marie Luisa pluje na Dyji v lednickém parku, podívejte

Vybudovat funkční ohradníky na těžko přístupných svazích Stolové hory je podle ochránců přírody prakticky nemožné.

Zhruba sedmdesát ovcí a koz pod dohledem pastevkyně se dvěma ovčáckými psy postupně během května a června vypasou západní i východní svahy Stolové hory. „Udržet stádo pohromadě v takto navštěvované lokalitě není zcela jednoduché. Žádáme proto všechny turisty a návštěvníky, aby na území rezervace chodili se psy pouze na vodítku,“ upozornil Kmet.

Vinná réva poškozená mrazem. Ilustrační foto
Réva už začala rašit: meteorologové ale varují na jihu Moravy před mrazy

Pasoucí se stáda zvířat mohou turisté vidět i na jiných místech Pavlovských vrchů. „V ohradách pomocí elektrických ohradníků, mobilních plotků se pasou na Děvíně, na Tabulové, v přírodní památce Na cvičišti, na Svatém kopečku nebo na Liščím vrchu," vyjmenoval Kmet.

Spektrum zvířat je širší. „Kromě ovcí a koz jsou to koně, poníci nebo hovězí dobytek," doplnil Kmet.