Na letošní Dětský mezinárodní folklórní festival přijely do Břeclavi soubory z Bulharska, Srbska, Rakouska nebo Slovenska. Již tradičně se ho zúčastnily i místní děti. Dvanáctý ročník tohoto festivalu byl opět součástí Břeclavských svatováclavských slavností. Ne vždycky spolu tyto dvě akce ale souvisely.

„Původně byl dětský festival samostatná akce. V posledních letech se ale spojil se svatováclavskými slavnostmi a stal se jejich nedílnou součástí,“ vysvětluje předseda festivalového výboru Dušan Fikr.

Podle něj přesunutí dětského festivalu na sobotu o víkendu, který v Břeclavi každoročně patří svatému Václavu, byl dobrý tah. „Myslím, že svatováclavské slavnosti by si spousta lidí bez dětského folklórního festivalu neuměla představit. Lidé si zvykli, že v sobotu patří město dětem. Určitě to tak zůstane i budoucí ročníky,“ odhaduje Fikr.

Vystoupení souborů, které na soutěžní festival přijedou, tak možná vidí i více diváků. „Návštěvníci přijdou na svatováclavské slavnosti. Kromě nedělní hodové veselice vidí v sobotu i vystoupení dětí. Sobota je vlastně celá dětská, alespoň tak návštěvníci vidí, co ty děti umí,“ přiblížil festivalové dění.

Do Břeclavi se na dětský festival tento rok sjelo na dvě stě padesát dětí. V sobotu dopoledne ve velké konkurenci zabodovali místní. Břeclavánek vyhrál soutěž v tanci více lidí, Charvatčánek pak ve zpěvu.

Všichni účastníci pozdravili diváky při průvodu městem od místního gymnázia do areálu pod zámkem, kde pak jednotlivé soubory vystupovaly. Kromě zpěvu si některé děti v ulicích města i zatančily.