Tento rodák z Týnce, který v současnosti žije v Hodoníně, vystavuje svoje práce kromě tamních lázní také v mikulovské Galerii Efram. Stromy zblízka tam lidé mohou obdivovat až do desátého listopadu.

„Učím výtvarné umění a zajímám se také o jeho dějiny. Fotografování je spolu s tím mým největším a celoživotním koníčkem. Navíc je to také umělecká záležitost,“ říká Salajka, jehož díla mají jedno společné. Vždy zachycují pouze stromy.

„Jako výtvarníka mě zajímá hodně příroda, která mě také inspiruje. No a jejím symbolem jsou právě stromy. Mnohdy můžeme jakoby cítit, že se na nás dívají, že nás pozorují. Jsou zkrátka jako živé,“ vysvětluje muž z Hodonína, proč si jako objekty svých fotografií vybral právě tyto mohutné úkazy přírody.

Jak dodává, když jsou lidé dobrými pozorovateli, mohou v jejích kmenech objevit postavy a tváře lidí, zvířat nebo třeba víl. „Záleží na tom, jakou má kdo představivost,“ myslí si Salajka, jemuž učarovala barevná fotografie teprve před pár lety. Do té doby zůstával věrný černobílé.

„Na barevné fotografii příroda více vynikne, je prozářenější,“ popisuje zasvěceně fotograf a pedagog, který venku s fotoaparátem tráví někdy i hodiny.

„Nikdy však nefotím jen tak, účelně. Procházím se, vnímám to krásné, co je kolem mě, a pokud mě z toho něco zaujme, tak to zkrátka vyfotím,“ prozrazuje Salajka, po němž zdědily lásku k umění vnučky.