„Reforma má přinést několik zásadních změn. Jednou z nich je i to, že v oblasti vína by měla Česká republika dostat asi pětkrát méně peněz kvůli přerozdělování z jednotlivých částí do takzvaných národních balíčků,“ snažil se přiblížit Gandalovič. Hlavním tématem, které ale vinaře zajímalo, bylo doslazování moštem, které hodlá Unie zavést i pro nové členské státy. „V tomto ohledu se možná blýská na lepší časy. Pokud se budeme už teď snažit vyjednat si určité podmínky, mohla by Evropská unie přistoupit na určitou dohodu nebo alespoň odklad,“ snažil se ministr vinaře potěšit.

Doslazování moštem ale není nakloněný předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Poukázal na obrovský finanční schodek, který by slazení moštem pro české a moravské vinaře znamenalo. „Za cukr, který používáme, zaplatíme celkově asi čtyřicet milionů korun. Kdybychom ale používali český mošt, náklady by se zvedly asi na sto milionů. O to víc pak, kdybychom ho museli dovážet ze starších členských zemí, jako je Itálie,“ řekl rozhořčeně.

Kromě zákazu doslazování vína sacharózou plánuje Evropská unie také vyklučit asi dvě stě tisíc hektarů vinic během tří až pěti let. „To by snad nemusel být takový problém. Jestli se nepletu, máme asi tisíc hektarů starých vinic, které už jejich majitelům nevynáší. Pokud je vinaři nechtějí obnovit, tak s klučením do jisté míry souhlasím,“ uvedl senátor Jan Hajda, který se k přednášce vyjádřil. Podle jeho slov by ale měla unie povolit využívání peněz určených na restrukturalizaci vinic také na modernizaci vybavení sklepního hospodářství.

„V podslední době se investovalo šest miliard korun do vinic. Jednu miliardu stát a pšt vinaři. Proto si myslím, že by nebylo od věci, kdyby si za evropské peníze mohli vinaři také dovybavit, protože v tom zaostávají za jejich kolegy ze sousedních zemí,“ myslí si Hajda.

Mnoho z příchozích ale v semináři žádný významný smysl nevidělo. „Seděl jsem tady úplně zbytečně. Připadá mi to jako politické školení o tom, že veškeré peníze strejně zůstanou ve Francii a Španělsku,“ postěžoval si předseda hustopečské společnosti Zvos Václav Hlaváček.