Ve velkém propouštějí, dokonce už i zrušili noční směny. Stanovují nesmyslné normy, které, když lidé nesplní, obdrží vytýkací dopis a vyhazov bez nároku na odstupné. Nejrůznější zvěsti a fámy se v Mikulově a okolí šíří v posledních týdnech ve spojitosti s jedním z tamních největších zaměstnavatelů, kterým je společnost Gebauer & Griller.

Podle zjištění Deníku v podniku, který dává práci téměř jedenácti stovkám obyvatel, panuje nejistota a obavy o ztrátu zaměstnání. Redakci se podařilo s vedením původně rakouské rodinné firmy spojit. Mluvčí vídeňské centrály Irene Pfundner potvrdila, že firma nyní skutečně prochází přeměnou.

„Gebauer & Griller v současné době prochází procesem transformace, jehož cílem je přizpůsobit celou globální skupinu budoucím potřebám automobilového průmyslu,“ uvedla Pfundner.

Policisté mají zájem o převzetí historické budovy nádraží v Mikulově.
Bourání nádraží v Mikulově? Historickou budovu chtějí získat policisté

Vedení společnosti podle jejích slov přijalo opatření, jejichž cílem je zajištění lepšího reagovaní na aktuální změny. „Jedním z těchto opatření je, že skutečně došlo k personální přizpůsobení se v důsledku zefektivnění celého provozu,“ potvrdila mluvčí.

Změny měly podle ní nastaly zejména v kancelářích, naopak nábor pracovníků do výroby pokračuje. Vedení firmy slovy personálního manažera Davida Lockera současně odmítlo informace o tom, že skončily noční směny.

„Ne, to rozhodně není pravda. Pracujeme v třísměnném provozu a v nejbližší době žádné změny neplánujeme. Závod v Mikulově hraje pro Gebauer & Griller Group důležitou roli. Opatření a úpravy jsou zaměřeny na zajištění naší pozice v globální skupině společností a jako stabilního a atraktivního lokálního zaměstnavatele v regionu,“ ubezpečoval Locker.

Mikulovskem hýbou zvěsti o velkém propouštění ve společnosti Gebauer & Griller.Mikulovskem hýbou zvěsti o velkém propouštění ve společnosti Gebauer & Griller.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Hromadné propouštění v březnu letošního roku zaznamenal Úřad práce v Jihomoravském kraji u jednoho zaměstnavatele. O jaký podnik se jedná, však úředníci z důvodu mlčenlivosti nesdělili.

„Celkem se jednalo o třiačtyřicet osob. Před rokem, během loňského března, evidoval Úřad práce čtyři hromadná propouštění, týkalo se to celkem 262 lidí, v roce 2022 šlo dokonce o pět propouštění s celkovými 561 osobami. Z toho je patrné, že situace nelze v současnosti hodnotit jako nějak vyhrocenou," uklidnil mluvčí úřadu Martin Bušo.

Upozornil také na fakt, že pokud zaměstnavatelé nahlásí záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o zaměstnání.

„K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí vždy dojít nebo se může propouštění dotknout jen části z původně deklarovaného počtu zaměstnanců. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele," doplnil Bušo.

„Kábl“, jak se v regionu společnosti Gebauer & Griller přezdívá, vyrábí dráty, kabely a potrubní systémy. Soustředí se především na automobilový průmysl. Loni v létě firma ohlásila otevření nového závodu v bulharském městě Ruse. Práci by zde mělo najít až sto lidí. Podle posledních informací by zde předsériová výroba mohla odstartovat už v květnu letošního roku. Pravidelnou sériovou výrobu pak vedení společnosti plánuje zahájit v létě příštího roku.

S nezvykle teplým nástupem jara přibylo sezonní práce.
Teplé počasí nahrává sezonní práci. Na Břeclavsku ubylo nezaměstnaných

Kromě toho se chystá Gebauer & Griller také na rozšíření stávajících výrobních kapacit ve městě San Juan del Río v Mexiku. Podle posledních zpráv společnosti z listopadu loňského roku měla už na začátku roku letošního odstartovat výstavba nové výrobní haly. Zahájení práce zde vedení Gebauer & Griller chystá na začátku léta. I v tomto případě by se řady zaměstnanců měly rozšířit zhruba o stovku lidí.

Podle informací Deníku se kromě společnosti Gebauer & Griller na Mikulovsku hovoří také o společnosti Emerson. I zde mělo dcházet k personálním změnám a propouštění.