Stojí za ní Mendelova univerzita, jejíž pracovníci ji sem přesunuli od sochy Jošta z brněnského Moravského náměstí, kde byla umístěná od poloviny února.

Genderovými stereotypy se rozumí zjednodušující představy o vlastnostech, schopnostech či rolích žen a mužů. „Bývají častou příčinou diskriminace. Výstava ukazuje v kontrastu k zaběhlým stereotypům příklady kolegyň a kolegů z MENDELU, kteří dokazují, že skutečnost je mnohem rozmanitější. Jejich příběhy inspirují k odvaze stereotypům čelit,“ představila mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Výstava má upozornit na existenci a škodlivost vědomých i nevědomých genderových stereotypů a konfrontovat s nimi návštěvníky.

Díky příkladům se snaží změnit myšlení lidí. „Chceme ukázat pozitivní inspirativní příklady z MENDELU, které stereotypy vyvracejí či ilustrují, že je lze překonat. Změnit myšlení je těžké a chce to čas, ale není to nemožné. Začít můžeme u sebe,“ pokračovala Lea Kubíčková, prorektorka pro personální rozvoj a vnitřní komunikaci.

Mužů ve školkách je minimum, víc jich učí v těch soukromých. Ilustrační foto
S nálepkou devianta. Mužů ve školkách je minimum, víc jich učí v těch soukromých

Výstavu reprezentuje hned několik panelů. Lidé se na nich seznámí například s matematičkou, která řeší komplikované diferenciální rovnice nebo s floristou, jenž jezdí jako porotce na zahraniční floristické soutěže. „Oba jsou velmi úspěšní v profesi, která je obecně přisuzována opačnému pohlaví. Dále poznají otce, který byl s dcerou na rodičovské dovolené, i čtyřnásobnou matku, která se úspěšně věnuje rozvoji vědecké kariéry,“ zmínila mluvčí.

Podle prorektorky Kubíčkové dopadají genderové stereotypy většinou na životy žen, existují však i ty týkající se mužů. „Obhájce stereotypů rovněž najdeme mezi oběma pohlavími. Univerzitní prostředí není výjimkou, setkáváme se zde se stereotypy obecnými i specifickými pro oblast vědy a výzkumu,“ shrnula.

V lednickém zámeckém parku se nachází putovní výstava Genderové stereotypy.V lednickém zámeckém parku se nachází putovní výstava Genderové stereotypy.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Předložené příběhy doprovázejí stručné texty uvádějící problematiku do širšího kontextu. „Zvláště statistické údaje ukazují, že i přes četné pozitivní příběhy stereotypy stále zásadně ovlivňují životy lidí,“ doplnila Pospíchalová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Propouštění v Mikulově? Gebauer & Griller obavy mírní, změny ale dělá

Zdroj: Deník/Iva Haghofer