Zdeňka Kiliánová z Hustopečí je gentlemankou silnic. Od včerejška už oficiálně. Česká pojišťovna spolu s Policií České republiky jí totiž na břeclavské pobočce předala stejnojmený titul.

„Málokdy se nám podaří vypátrat zachránce, kteří při dopravní nehodě pomohou neznámému člověku třeba z hořícího auta. Proto jsme rádi, když nám o nich řeknou lidé,“ říká mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Pojišťovna titul Gentleman silnic udělila za tři roky už třiceti odvážným, kteří neváhali dokonce i nasadit vlastní život, aby pomohli jiným.

A právě třicátou je Zdeňka Kiliánová. Před časem na ni upozornil Břeclavský deník. „Nemám žádné zdravotnické vzdělání, kurz první pomoci jsem absolvovala ještě ve škole. Ale mám tři syny, takže jsem musela být vždycky ve střehu,“ vypráví sympatická Zdeňka Kiliánová.

Poprvé zachraňovala lidský život před téměř třemi lety. „Jela jsem s manželem autem a najenou jsme ve zpětném zrcátku viděli, jak mladík motorkou srazil starší ženu na kole. Vyběhla jsem, abych jí nějak pomohla. Měla poraněnou ruku, tak jsem jí ji zaškrtila a zavolala záchranku. Naštěstí se to stalo asi sto metrů od nemocnice, takže to bylo velmi rychlé,“ popisuje statečná Gentlemanka.

Druhý záchranářský výkon předvedla letos v červnu, když pomohla ženě, kterou u krajnice smetl kamion. „Podařilo se mi ji udržet při životě, dokud nepřijela záchranka. Když jsem pak přišla do nemocnice, dozvěděla jsem se, že jí museli amputovat nohu. Doteď je v nemocnici,“ říká Kiliánová. Kdyby ale nebylo jí, žena by už možná ani nežila.
„Vůbec nechápu, jak někdo může projet kolem nehody a nezastavit. To přece není lidské,“ myslí si čerstvá Gentlemanka silnic.

 

Uklízečka zachraňuje životy

Ve školním roce uklízí na gymnáziu, o prázdninách prodává cukrovou vatu na koupališti. A ve volném čase zachraňuje lidské životy. Tak by se s nadsázkou dal popsat život Zdeňky Kiliánové z Hustopečí. Ona ale není dobrovolná hasička ani vodní záchranář. Jen měla to štěstí, že se nachomýtla už u dvou dopravních nehod. A pokaždé přispěla k záchraně člověka. „Já ale nejsem žádná hrdinka. Tak by se přece měl zachovat každý,“ namítá skromnážena.

Poprvé pomáhala před půldruhým rokem. „To bylo tady v Hustopečích.

Mladík na motorce se střetl se starší paní na kole. Zaškrtila jsem jí paži a zavolala záchranku,“vypráví Kiliánová.

Jak říká, nevadí jí krev. Mnohem horší je podle ní sledovat lidskou lhostejnost. „Jak může někdo jet kolem neštěstí a ani ne přibrzdit?“podivuje se.

Svou duchaplnost prokázala znovu teprve před nedávnem. Tentokrát se jí podařilo před příjezdem zdravotníků udržet při životě ženu, kterou strhnul u krajnice kamion. „Ještě pořád je v nemocnici. Jsme spolu v kontaktu. Bohužel přišla o nohu, ale je ráda, že přežila,“ popisuje matka tří dětí.

To, že se ženám daří, ji hřeje u srdce. „Kdyby některá na následky zranění zemřela, asi bych si to vyčítala, i když vím, že to je nesmysl,“ přiznává.

Kde se v ní vlastně bere ten záchranářský pud? „Už v sedmé třídě jsem zavazovala ruku spolužačce, která se ve škole pořezala,“ směje se Kiliánová.