„Kostelní střecha, která je v havarijním stavu, byla takovým impulsem ke vzniku našeho spolku,“ říká místopředsedkyně občanského sdružení Petra Racková. Protože jsou na lanžhotském kostele atypické glazované tašky, je pořízení nových drahá záležitost. „Na střechu potřebujeme tři a půl milionu korun. Je to vysoká částka. Na lanžhotském kostele jsou totiž barevné glazované tašky a ty se u nás koupit nedají. Proto je objednáváme v Rakousku,“ vysvětluje důvod, proč bude oprava tak nákladná. Členové Spolku pro Lanžhot nepočítají, že by miliony vybrali ve veřejné sbírce. Proto se obrací i na různé úřady a dotační fondy.

„Kontaktovali jsme například Městský úřad v Lanžhotě nebo Krajský úřad. Kdyby se našel nějaký sponzor, nezlobili bychom se,“ vyjadřuje přání Spolku Racková.Podle jejich slov se střecha kostela bude muset opravovat postupně. Tak, jak získají Lanžhotští peníze. Sbírka je délkou trvání zhruba v polovině.

„Počítám, že v půlce listopadu bychom sbírku ukončili a peníze spočítali. Kolik jsme vybrali dosud nevím. Zdá se ale, že to nevypadá nijak špatně,“ chválí dobré duše z Lanžhota, které na červené a zelené lesklé tašky přispěly. To, že střecha potřebuje opravit, potvrzuje i místní farář. „Stávající tašky jsou asi z roku 1890. Na mnoha místech už mají takříkajíc doslouženo. Díry ve střeše vyplňujeme čím se dá, aby do kostela nepršelo,“ popisuje stav střechy lanžhotský farář František Putna, který je také členem občanského sdružení. Podle něj je důležité, aby se ráz kostela zachoval. A k němu patří i lesklá střecha.

Spolek pro Lanžhot se ale nechce starat jen o střechu kostela. Rád by zpřístupnil i jeho věž jako vyhlídku. I to si vyžádá nějaké investice. „Naše činnost se ale netýká jen té duchovní stránky. Rádi bychom oživili místní kulturní a společenský život. Máme v plánu pořádat koncerty, besedy a jiné akce,“ přibližuje náplň činnosti členů nového občanského sdružení jeho místopředsedkyně.