Kromě několika osobností se představí také lidé z Břeclavska. „Když vybereme nějakých třicet tisíc korun, budeme rádi. Přece jen je to první ročník velmi specifické události. Ale musím dodat, že už teď připravujeme další podobný turnaj na příští rok," sdělila ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

Příznivcům golfu a dobrých skutků zároveň nabídne turnaj netradiční příležitost. Kromě nadšenců golfu uspokojí také milovníky moravského a slovenského vína, prvorepublikové módy i hudby, zahrají Melody Gentlemen Lednice. Spolu s bratislavskou Nadací Centra pre filantropiu pořádá Jihomoravská komunitní nadace společensko-sportovní událost s účastí herců. Jsou mezi nimi Magda Vášáryová, Milan Lasica a Marek Eben.

„Nadace tímto zavádí novou filantropickou tradici. Velmi často jsem slýchávala, že golf je sportem snobů. A spíš jsem o něm slýchala v ne moc dobrém světle. Ale během organizace jsem zjistila, že golf je plný gentlemanů a filantropů. A kvůli tomu jsem ráda, že jsme s tímto projektem začali," uvedla ředitelka nadace.

Pomohou i vinaři

Vedení vinařského svazu přispělo vínem, které budou lidé pít i dražit. „Vína jsme vybrali tak, aby byla průřezem z produkce našich vinařství. A aby ukázala Slovákům kvalitu moravských a českých vín, čímž celou akci zatraktivníme," vysvětlil prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Ten také prozradil, že si s kolegy velice váží spoluúčasti a že se vedení nadace do organizace pustilo. „Snad budou všichni dostatečně vděční a přispějí. Osobně dám dle mě přiměřenou částku. A doufám, že peníze půjdou těm, kteří to potřebují," řekl Nyitray.

Sommelier a člen správní rady Jihomoravské komunitní nadace Libor Nazarčuk zmínil, že zásadní věcí je, že vybrané peníze zůstanou v regionech Břeclavska a Hodonínska.

„Nápad vznikl na jedné z předchozích akcí ve Vinařství Maděřič v Moravském Žižkově. Na večeři, kde při neformálním rozhovoru s Magdou Vášáryovou došlo na debatu o golfu. A myšlenka jak pomoci a vydělat peníze byla na světě," zavzpomínal Nazarčuk.

Pro představu. Minimální dar pro účast v turnaji dělal tři tisíce korun pro hráče z České republiky a sto eur pro účastníky ze Slovenska. Začátek je ve Skalici v deset hodin dopoledne. „Pro náš region by mohlo být veřejně prospěšné a docela důležité golfové hřiště. Osobně nechápu, že v břeclavském okrese, ještě žádné nemáme," dodala Maděřičová.