Pronajmout městský pozemek o výměře pět a půl hektaru za částku lehce přesahující osm tisíc korun za rok? Na první pohled vypadá taková úmluva nestandardně. Obzvlášť, když se rodila mezi předním členem břeclavské ODS a zároveň místostarostou okresního města Lubošem Krátkým a Kamilem Balgou, jenž je členem stejné partaje.

Řečí čísel: za pětadvacet let doputuje do břeclavské pokladny díky pronájmu částka přesahující dvě stě tisíc korun. Jde o pozemek v Charvátské Nové Vsi, kde na místě bývalé skládky vznikne golfové odpaliště. Využívat ho mají zejména děti.

„Nízkou částku beru tak, že jde i o vklad města, se kterým spolupracujeme, abychom děti k tomuto sportu přivedli. Snažili jsme se, aby režijní náklady byly skutečně co nejníže," říkal Kamil Balga, který za založením Junior Golf klubu Břeclav stojí.

Že by dohoda vznikla díky stranické náklonnosti, místostarosta odmítl. „Tuhle nálepku bych tomu nedával. Pan Balga obcházel všechny strany. Částka navíc zůstane stejná, jen pokud bude plnit účel, na kterém jsme se dohodli. Jinak můžeme od smlouvy ustoupit," reagoval Krátký.

Vzápětí doplnil, že právě díky nízkému nájmu získá Břeclav další sportoviště. „Záměr jednoznačně podporujeme, území je k tomu vhodné," uvedl Krátký.

Že jde na první pohled o velmi mrzký peníz, uznal mimo jiné předseda nejsilnějšího opozičního sdružení Pro Region Pavel Dominik. „Ovšem je třeba si uvědomit, co je to za pozemek. Bývalou skládku nelze zastavět. Pokud tam vznikne aktivita, kterou budou moci lidé využít, nemám s tím problém. Je určitě lepší, aby tam bylo odpaliště než skládka," byl přesvědčený Dominik.

Za rok se hraje

Proměna bývalé skládky ve sportovní areál skončí podle plánů příští rok na podzim, případně ještě o několik měsíců později. „Musíme vyřešit ještě některé administrativní věci," podotkl Balga. Na vybudování golfového areálu pracuje déle než rok. Důvod? Zvyšující se zájem lidí z Břeclavi a okolí, kde dorůstají děti. Právě ty mají totiž prostor využívat nejčastěji.

„Klub zaměřený na mládež jsme v Břeclavi založili loni. Aby měl golfový projekt hlavu a patu a nebyl jen výkřikem do tmy, dlouho jsme nad ním přemýšleli. Od začátku letošního roku navíc na Základní škole Slovácká v Břeclavi fungují hodiny golfu," popisoval Balga.

Nejde však o klasický golf, ale speciální dětskou kategorii Snag. Ta se hraje pod záštitou České asociace profesionálních golfistů a České golfové federace. „Rádi bychom do toho zapojili co nejvíce škol a učitelů tělocviku. Jde nám o zpřístupnění tohoto sportu dětem. Dospělým chceme zase ukázat, že už dávno nejde o zálibu bohatých," dodal Balga.