Hotovo je zatím na zhruba padesáti hektarech. „Největší byla střela ráže dvě stě deset milimetrů, která vážila asi sto patnáct kilogramů a obsahovala asi třináct kilogramů trhaviny. Jde o výjimečný nález na úrovni letecké pumy," informoval policejní pyrotechnik Radek Žemlička při čtvrtečním zhodnocení dosavadního postupu.

Specializovaná firma, kterou si na práce najaly Lesy České republiky, našla do poloviny října asi tři sta padesát dělostřeleckých granátů a více než sto kusů různých iniciátorů. „Zlomky výbušnin, které jsou těžší, kopeme i v hloubce necelého metru pod zemí," uvedl šéf firemních pyrotechniků Jiří Chládek.

455kusů munice nalezli celkem pyrotechnici při první etapě čistění Bořího lesa od výbušnin. Od poloviny listopadu pracují na druhé etapě.

Dosavadní náklady čištění jsou čtyři a půl milionu korun. Podle Chládka se stal kuriozitou jeden z dělostřeleckých granátů zabalený do černé balící fólie. Ležel u lesní cesty. „Pravděpodobně nějaký hledač doma zjistil, co našel a pak to zabalil do folie a hodil zpátky do lesa," popsal Chládek ojedinělý případ.

Druhá etapa začala v Bořím lese v polovině minulého měsíce a dotkne se území o rozloze padesáti hektarů. Místo sousedí s věznicí v břeclavské městské části Poštorná. Cena: další více než čtyři miliony korun. Odborníci očekávají, že ve srovnání s úvodní částí počet nálezů vzroste. „S místem u věznice jsme předtím v projektu nepočítali. Změnilo se to na vyžádání vězeňské služby. Po předběžném průzkumu jsme zjistili, že je nezbytné rozšířit prohledávané území i o tuto lokalitu," řekl správní ředitel Lesů České republiky Igor Kalix.

Původní úkol byl pročistit prostor dohromady čtyři sta padesát hektarů. Ten se nyní rozšířil na pět set. „Předpokládáme a věříme, že se podaří vyčištění celé lokality urychlit, aby byl prostor co nejdříve bezpečný. Přece jen se nacházíme v Lednicko-valtickém areálu, který je jednou z nejnavštěvo¬vanějších turistických lokalit," sdělil ředitel Lesního závodu Židlochovice Lesů České republiky Miroslav Svoboda.

Pro druhou etapu vybudovali pyrotechnici místo, kde je možné munici zničit. Na místě bylo potřeba zničit zatím zhruba každý druhý nález.

V Bořím lese fungovala za druhé světové války fabrika na munici. Postupující Rudá armáda ji vyhodila do vzduchu, střely a granáty se při tom rozletěly na kilometry daleko. Pyrotechnici upozorňují, že válečné pozůstatky jsou stále funkční.