„Na našem sobotním setkání občanů a mládeže v Dubňanech vystupoval jako jeden z kandidátů," uvedl předseda břeclavského okresního výboru komunistické strany Josef Jančara.

Bývalý předseda KSČM se ukázal jako politický lišák. Nominaci nejdříve odmítal. Krajský výbor ho chtěl mít až na devátém místě kandidátky. Ústřední výbor ale nerespektoval jeho vůli a ve čtvrtek zkušeného politika z Mikulova posunul na druhé. Hned za jihomoravského lídra Vojtěcha Adama.

Břeclavskému deníku v pondělí Grebeníček vzkázal, že bral výzvu Ústředního výboru KSČM jako významnou, přesto se rozhodl právě až v sobotu. „Teprve nedávné setkání se členy naší strany a sympatizanty v Dubňanech, kdy vyslovili mimořádnou podporu mé kandidatuře, mě přesvědčilo, abych podepsal příslušné dokumenty," sdělil ve vyjádření šestašedesátiletý Grebeníček.

Představitelé komunistů jeho rozhodnutí uvítali. „Už nějakou dobu naznačuje, že s politikou skončí. Je pravděpodobné, že to bude jeho poslední kandidatura. Naši podporu má ale pořád. Je to vědec, historik a charakterní člověk. A má velké zkušenosti s vysokou politikou," řekl Jančara.

Ten oznámil i další jména komunistů z okresu, ze kterých budou voliči moci na konci října vybírat. Celkem jsou čtyři. Starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík vstoupí do voleb z osmého místa kandidátky, Stanislav Šprtel z Mikulova z jednadvacátého a břeclavský Martin Florus je ještě sedm míst za ním.

Jančara v pondělí potvrdil, že rozhodnutí vedení strany respektuje: „Chtěli jsme sice více lidí na předních místech, ale okresů je sedm, muselo se to nějak rozdělit."

To ODS na Břeclavsku hledá novou silnou osobnost. Musí nahradit odcházejícího Pavla Suchánka na pozici okresního lídra jihomoravské kandidátky ODS.

Konkrétní jméno vedení oblastní rady ještě v pondělí, kdy o něm mělo jednat, pečlivě tajilo. „O tu pozici bude usilovat několik výrazných tváří strany," prohlásil místopředseda oblastního sdružení Petr Marcinčák z Mikulova.

Jedno však naznačil. Kandidáty pro volby do sněmovny budou v okrese hledat mezi úspěšnými starosty měst a obcí. „Těch je v ODS hned několik," dodal Marcinčák.