Pozvání na galakoncert přijala i Jana Kaněrová, která pokřtila nové cédéčko sboru v domě školství. Tam se v sobotu koná setkání téměř tří stovek zpěváků Polyfonie. Současným vedoucím je Ladislav Straka.

Už osmnáct let je gymnaziální profesor Ladislav Straka sbormistrem souboru Polyfonia. Jak říká „Polyfoňáků“. Hudbě se věnuje od dětství a je součástí jeho života. K myšlence, aby se hudbě věnoval naplno, ho přivedla zakladatelka souboru Jana Kaněrová.

„Je pravda, že jsem hudbě obětoval spoustu času. Možná víc, než čemukoliv jinému, ale věnovat se jí profesně mne do té doby nenapadlo ani ve snu,“ říká profesor. Zároveň prozrazuje, že ho lákala technika a chtěl studovat inženýrství. Přiznává, že ani neví, jak se to všechno semlelo a zůstal u hudby. „Po všem, co jsem v Polyfonii prožil, mi stále víc připadalo všechno ostatní málo smysluplné, a představa, že bych muziku odsunul na druhou kolej, mne děsila,“ přiznává Straka.

S úsměvem vzpomíná na zakladatele souboru, kteří se stali jeho vzorem. „Když člověk dospívá, hledá si nějaký vzor, který odpovídá jeho tužbám. Manželé Kaněrovi mi ten ideál představovali víc než kdokoliv jiný. Byli pro mě dospělí lidé, kteří jsou citliví a vnímaví. Brali nás, tehdejší puberťáky, vážně,“ říká.

Přiznává, že přišly i chvíle, kdy měl chuť se vším praštit. „Současná poměrně uspěchaná doba plná laciných a snadno dostupných lákadel sborovému kolektivnímu zpívání moc nepřeje. Je to neuvěřitelné, ale na břeclavské gymnázium přicházejí mladé osobnosti, které touží být součástí většího celku, kde se díky společnému snažení vytváří něco, co má smysl. Vyžaduje to hodně energie a sebezapření, ale je to krásné a povznášející,“ poukazuje Straka na to, že i v dnešní době se najdou mladí lidé, kteří chtějí být součástí té skvělé party zpěváků. „Je krásné, když radost ze zpívání a až spiklenecký pocit pospolitosti sálá z pódia. Právě ony jsou tím hnacím motorem, který žene nejen mne, ale i celou Polyfonii kupředu,“ usmívá se sbormistr.

(hub, ewi)