Jednadvacetiletá Rebecca Neve z Francie je v České republice podruhé a moc se jí tu líbí. Tentokrát dorazila na celosvětové setkání potomků habánů v Hustopečích, které pokračuje až do neděle. V Hustopečích potkala i tváře, které zná z předchozích let. Třeba z křesťanské konference v Paříži nebo ve Švýcarsku.„Neoblékám se jako oni a nejsem součástí habánského hnutí. Smýšlíme ale podobně. Přijela jsem, protože je pro mě důležité poselství habánů. Dřív jsem si myslela, že existují jen katolíci a protestanté. Asi před šesti lety jsme s rodinou zjistili, že existuje i tato církev," vysvětlila mladá Francouzka.

Na Břeclavsko zatím přijelo osm potomků habánů z Austrálie, další z Ameriky, Rakouska, Chorvatska, Polska a šest lidí z Francie. „Něco kolem dvaceti účastníků už je ve městě. Další dorazili na koncert v domě U Synků, kde Australané s Američany představili tradiční habánské písně," uvedl v pátek dopoledne hustopečský pastor Apoštolské církve Karel Fridrich.

Žně zhatily plány

Většímu počtu zástupců komunity habánů z Ameriky neumožnily přijel zemědělské práce a žně. Do Hustopečí dorazila pouze jejich část. V Americe žijí tisíce potomků habánů. V Hustopečích ale převažují Evropané. „Je to vlastně taková první věc, co se koná na evropském kontinentu. Velmi je to potěšilo," řekl Fridrich.

Mezi účastníky je ale například i rodilý Kanaďan Peter Hoower, který s rodinou vyjel na cestu po Evropě. „Jsme z ní opravdu nadšení. Byli jsme pohlceni časem, který jsme strávili v Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku a nakonec tady v Hustopečích. A jsme za to velmi vděční. Naše lidi v minulosti obvykle netěšilo setkání s místním starostou. Ale dnes jsme tady potkali velmi přátelského starostu a člověka v jednom. Skutečně si vážíme toho, že tu můžeme takto v klidu a míru být," vyjádřil své pocity Kanaďan.

Dnes večer habány ještě čeká neformální setkání. Zvlášť se sejdou muži v hustopečském kinosále, ženy v evangelickém kostele a mládež v modlitebně apoštolské církve. Připojit se k nim může každý.

Například u mužů se bude probírat etika hutterského muže v rodině, manželství, dojde také na věrnost a základní morální vlastnosti.

V neděli v devět hodin ráno vše završí typická habánská bohoslužba s kázáním v evangelickém kostele.

Peter Hoower s rodinou a přáteli také nacvičili několik tradičních habánských písní, které v pátek početnému publiku na nádvoří domu u Synků zazpívali. „Bylo to úžasné. Tato přes čtyři sta let stará hudba mě dojímá," svěřila se Francouzka Rebecca Neve.