Čtyřicet milionů korun. Téměř tolik stála oprava mikulovské sportovní haly v ulici Na Hradbách. Tělovýchovná jednota Pálava si na ni musela vzít osmimilionový úvěr. Teď se chce závazku i haly, kterou využívají například tenisté, volejbalisté nebo oddíl florbalu, zbavit.

„Nemáme dost peněz na to, abychom dokázali chod haly udržet. Komplex potřebuje manažera, který se postará o využití sportovní části, restaurace i ubytovny. Jedině tak si dokáže vydělat na provoz. My jsme však neměli ani na mzdu pro takového člověka. O chod se starali členové výboru ve svém volném čase a to je neudržitelné,“ konstatoval zástupce tělovýchovné jednoty Květoslav Žvátora.

Valná hromada Pálavy už dokonce na svém posledním zasedání odsouhlasila bezplatný převod haly do majetku města. To za sportovce již více než dva roky splácí osmimilionový úvěr a navíc jim poskytlo třísettisícovou půjčku na úhradu energií. Tuto částku měla tělovýchovná jednota splatit do konce června, požádala však o odklad.

Koštial: Jde nám o záchranu majetku

Radnice se převzetí sportovní haly nebrání. „Není možné stále navyšovat částku, kterou tělovýchovné jednotě dáváme, a sypat peníze do bezedné díry. Pálavě ale chceme a musíme pomoci. Jsme na jedné lodi. Pokud by se hala dostala do konkurzu, město by jako ručitel nadále splácelo úvěr, ale halu by nikdy nemělo. Jde nám tedy o záchranu majetku,“ uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Ten už také začal jednat s vedením Českého svazu tělesné výchovy o podmínkách uvažované změny. Halu totiž z velké části zaplatily státní dotace, což převod majetku na jiný subjekt značně komplikuje. „Zatím stále jednáme. Věřím ale, že převod zvládneme do konce letošního roku,“ vyjádřil se starosta.

Po převzetí haly ji chce město nadále využívat k účelům, ke kterým byla postavena. Snahou radnice však bude, aby si hala dokázala vydělat na svůj provoz. „Myslím si, že takové zařízení by se mělo provozovat v nule. Cestu vidím například v hostování větších klubů, nasmlouvání placených soustředění a lepším využití ubytovacího a gastro zařízení,“ nastínil.

Sportovci, kteří halu využívají, se většího podílu placených aktivit neobávají. Očekávané převzetí haly městem naopak vítají. „Bude to lepší. Když přejde majetek na město, nikdo si halu nedovolí nechat padnout. Je to dobré řešení,“ myslí si například hráč volejbalového oddílu mikulovské Pálavy Petr Žluva.

Michal Šupálek, Kristýna Michnová