Tady musíte jet pomaleji, ale jinde už ne. Tak podle velitelů městských policí na Břeclavsku pro mnohé řidiče vyzněla značka, která je upozornila na měření v daném úseku. Od prvního srpna ji opět používat strážníci nemusejí. A předpokládají, že pokut rozdají v obcích mnohem více. Díky nepozornosti řidičů.

„Změnu vítáme, už proto, že ze sebe nebudeme dělat kašpary. Měli jsme zkušenost takovou, že tak měsíc dva po zavedení značení si řidiči skutečně dávali pozor a skoro nikoho jsme nezastavovali. Postupem času si lidé zvykli a brali to jako každou jinou značku,“ uvedl velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník.

Podle něj pak už zastavovali přibližně stejný počet řidičů, kteří překročili rychlost, jako v době před zavedením upozorňujících cedulí. „Měříme vždy asi pětkrát do měsíce. V srpnu to bude poprvé pátého srpna. Dokonce na to i řidiče upozorňujeme na našich internetových stránkách,“ přiznal velitel s tím, že informace stejně nepomáhají. Neukáznění řidiči i tak nohu z plynu nesundají.

Například mikulovská ulice Valtická, kde je kvůli škole snížená rychlost na čtyřicet kilometrů v hodině, je toho příkladem. „Když jsme tam měřili rychlost a upozornili na to cedulemi, stejně mnoho lidí jelo rychle,“ upozornil.

Na častější měření se od srpna chystají také břeclavští strážníci. I oni změnu přivítali. „Tím, že už nebudeme omezení jen nějakým úsekem, tak se tomu budeme věnovat více,“ potvrdil velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman.

I v Břeclavi měli spíše zkušenost, že přestože strážníci řidiče na měření upozornili, přestupky zaznamenali. „Mnohdy to vypadalo tak, jako bychom říkali, že v tomto úseku nesmí jet rychle, ale jinde klidně ano. Jiný úsek totiž kontrolovaný strážníky nebyl,“ zamyslel se nad funkčností cedulí břeclavský velitel, který je za zrušení také rád.

„Může nám to teď pomoci v oblastech, kde si lidé stěžovali na rychlou jízdu, ale my jsme tam díky cedulím nikoho nechytili,“ řekl Hamerník. Městští policisté mohou od prvního srpna měřit tam, kde jim to určí Police České republiky.

„Místa, kde mohou měřit, s městskými strážníky projednány máme. Pokud mají specifické požadavky, tak není nic trvalého rázu a je možné se domluvit. Od nás jen dostanou stanovisko, zda to jde či ne,“ řekl k jednání s obcemi vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Že byly cedule k čemu, si myslí například Kamil Ratajský. „Rozhodně donutily řidiče dupnout na brzdu. Možná se daly více využívat například u škol, aby lidé přibrzdili,“ viděl v cedulích alespoň trochu dobrého.

Že teď ze silnici zmizí a on nebude o případném měření vědět, jej zase tak nemrzí. „Jezdím v obcích podle předpisů. Takže se nemusím obávat toho, že by mě někde zastavili,“ usmíval se.