Část jeho titulu ale patří také Šakvicím, kde v osmi letech začínal s folklorem v souboru Hanýsek. „Je pravda, že v Hanýsku jsem se hodně věcí naučil. Potom jsem šel do Ždáničanu, který je tanečně o pár úrovní výš," srovnává vítěz, který žije v Archlebově s přítelkyní poslední tři roky.

Přechod na Kyjovsko byl, jak přiznává, hodně náročný. „Je to jiná část regionu, řada věcí je ve verbuňku úplně jinak. Byl jsem jižan, teď musím dodržovat pravidla severu. Všechno jsem se učil zase od začátku," popisuje zapálený folklorista, který pracuje v rodinné firmě zajišťující stavby na klíč. „Plníme sny druhých," říká.

O víkendu si ale splnil sen svůj. Loni na soutěži ve Ždánicích to přitom na žádnou velkou díru do světa nevypadalo. „Forma byla pryč a k tomu jsem měl nějaká kila navíc. Když jsem vyskočil, gravitace okamžitě působila. Proto jsem musel něco shodit. Ale stejně, když jsem dnes viděl kluky, říkal jsem si, že je neskutečné, co tady předvádí. Šlo to hodně nahoru," vrací se Kraus do doby před čtyřmi lety, kdy v Krumvíři tancoval naposledy. Pak si dal pauzu.

Mezi patnáctkou soutěžících verbířů se v sobotu představil i jeho osmnáctiletý bratr Daniel ze Šakvic. Za Hanýsek. „Učíme se jeden od druhého. Docela hodně mu dalo působení v profesionálním souboru Rosénka v Praze, kde studuje. Přinesl plno nových věcí, které jsem odkoukal," přiznává starší z bratrů, jehož velkým koníčkem je cvičení s činkami.

Je rád, že do finále ve Strážnici, kde se poslední červnovou sobotu utkají nejlepší verbíři z jednotlivých národopisných oblastí, postupuje jako vítěz přímo. „Je fajn, že nemusím v sedm ráno vstávat na zkoušku. Vyspím se a v jednu hodinu jdeme na to," těší se.

Naopak předkolem se bude muset „prokousat" pětice dalších verbířů z Hanáckého Slovácka, kteří v Krumvíři skončili na druhém až šestém místě. Nechybí mezi nimi ani mladší z Krausů. A také další zástupce šakvického Hanýsku Jiří Dostoupil.