Nově zrozená koalice na břeclavské radnici je o jeden hlas chudší. Jednička kandidátky TOP 09 Patricie Hanušová totiž nepodepsala koaliční smlouvu. Hlasovat chce případ od případu, podle svého svědomí. Koalice tak může od TOP 09 počítat jen s hlasem Radomíra Bortlíka, který se stane radním. Oldřich Ryšavý z ČSSD to ale jako problém nevidí.

„Od TOP 09 máme jen jeden jistý hlas. I tak jich je celkem šestnáct ze sedmadvaceti,“ potvrdil pevnost nové koalice budoucí starosta Ryšavý, který se k důvodům Hanušové vyjadřovat nechtěl.

„Roli hrálo určité rozčarování z postupu při jednání. Byla jsem postavená před hotovou věc, očekávalo se, že prostě podepíši,“ naznačila Hanušová, proč se nepřidala k „protipiškulov skému“ spojenectví.Nová koalice i bez ní už začíná jednat o svém programu. Prohlášení hodlá předložit na některém z nejbližších zasedání zastupitelstva.

„Do voleb jsme šli s tím, že je třeba udělat audit hospodaření města a dlouhodobých smluv, které radnice uzavřela. Když se podíváte na všechny naše volební programy, jsou prakticky identické. Samozřejmě jsou tam i drobné rozdíly v prioritách. Všemi se však prolíná zásadní věc pro Břeclav, a to je obchvat,“ shrnul Ryšavý.

Jak dodal, dalšími společnými tématy budou nesporně bezpečnost nebo průhledné hospodaření radnice. „Chceme průhledná výběrová řízení, aby jsme to, co jsme cítili v minulém období jako špatné, odstranili. Aby město fungovalo správně,“ netajil se.

Jednání jsou zatím v začátcích. Zásadní neshody v základních bodech ještě Ryšavý nezaznamenal. „Zatím jsme na nic takového nenarazili. Podrobnější vyjednávání však teprve otevíráme. Určitě se nemusíme na všem shodnout, nicméně v tuto chvíli problémy nevidím,“ tvrdí.

„Zatím jsme celkový program nesestavili, na tom pracujeme. Chceme však maximální možnou otevřenost, jak ve sdělování informací, tak i při výběrových řízeních. Důležité jsou také audity stávajících smluv,“ souhlasil s Ryšavým kandidát na místostarostu z ODS Luboš Krátký.

Podle jeho slov není komunální politika o oranžové nebo modré, ale o dobrém nebo špatném. „Myslím si, že se shodneme na maximálním procentu svých názorů. Aspoň to tak vypadá,“ neskrýval spokojenost Krátký.Nové vedení radnice se chce zabývat už i rozjednanými projekty. Tedy stavbou hobbymarketu u zámku, miniaturami či zámeckým areálem.

„Na hobbymarket pod břeclavským zámkem se určitě podíváme. Není nám teď zcela jasné, jestli ještě jsou nějaké návratné kroky či nikoliv. Jestliže ano, pokusíme se to změnit. Pokud mluvím za sebe, považuji stavbu hobbymarketu za problém, zvláště když Břeclav nemá obchvat,“ nechal se slyšet Ryšavý.

Co se týče kritizovaných miniatur, se zajímavým nápadem přišla KDU–ČSL. „V našem programu máme, abychom za pořizovací cenu miniatury přednostně nabídli bývalým členům rady,“ navrhl další z budoucích místostarostů Miloš Petrů.