Mezi muži zvítězili závodníci ze Svatobořic. Soutěž v Lanžhotu má také mezinárodní obsazení, pravidelně se jí totiž účastní týmy z nedalekého Slovenska. Ženy z Kútů v letošním roce dokonce obhájili loňské vítězství. Mezi dorostem byli nejlepší dorostenci z Pasohlávek.

„O výsledcích rozhoduje připravenost soutěžních družstev a jejich momentální kondice. Výkony jsou pěkné, ale nejsou pro šampiony,” zhodnotil starosta pořádajících SDH Tomáš Bača.

Soutěž zaznamenala také několik obnovených premiér, neboť se po letech na soutěži opět představili dobrovolní hasiči z Milovic a také nově vznikající družstva z Moravské Nové Vsi, kde družstva dospělých vznikla z rodičů dětí, které se věnují požárnímu sportu a hře Plamen.

„Jsme rádi, že se nám rozrůstá dorostenecká kategorie, ve které v současnosti soutěží více družstev než v kategorii mužů. Postupně se nám zapojují i do činnosti družstev dospělých, například já vedu ve Tvrdonicích družstvo dorostenek, ze kterých už dívky pravidelně soutěži i za ženy,” uvedla Lucie Stibůrková, místopředsedkyně Břeclavské hasičské ligy.

„Se soutěží jsem maximálně spokojený, přijelo k nám čtyřicet dva družstev a o naši soutěž je velký zájem. Nabízíme sportovcům start v krásném areálu, kde jim nabízíme i další doprovodný program. Nabídli jsme lidem možnost si prohlédnout nejen hasičskou techniku, ale také vyprošťovací vozidla. Pro děti také skákací hrad a možnost hrátek v pěně v hasičském domečku,” zhodnotil soutěž Bača.

„Co se týká požárního sportu, tak na Břeclavsku se zatím nedaří dalším disciplínám požárního sportu. Požární útok je součástí ligy, ale je škoda, že se zde nedaří dalším disciplínám jako jsou běhy na 100 m překážek nebo štafety. Snad se nám to do budoucna podaří napravit,” naznačila Stibůrková.

O BŘECLAVSKÉ HASIČSKÉ LIZE

  • Břeclavská hasičská liga, která byla založena v roce 2006, původně sdružovala týmy pouze z okresu Břeclav.
  • Nyní již zasahuje do 4 okresů: Břeclav, Hodonín, Znojmo, Brno-venkov.
  • Od roku 2017 je otevřenou ligou pro všechny týmy, jež se chtějí našich soutěží účastnit.
  • Soutěží se v kategoriích muži, ženy a junioři.

O POŽÁRNÍM SPORTU

  • Požární sport, občas také hasičský sport, je oblast sportu, která úzce souvisí s hasičskými jednotkami, zvláště pak se sbory dobrovolných hasičů.
  • Skládá se z řady disciplín, v Lanžhotu i celé BHL je zastoupena královská disciplína požární útok.
  • Spočívá v tom, že družstvo za pomocí sacího koše a dvou savic tzv. nalije vodu do stříkačky, ta jí poté vypraví do hadic (2B ženy, 3B, muži).
  • Voda projde hadicemi B, poté se u rozdělovače vedení rozdělí na 2 útočné proudy, na jejichž koncích jsou napojeny proudnice, pomocí kterých proudaři sestříknou buď sklopný nebo nástřikový terč.
  • Rekord soutěže v Lanžhotě drží tým z pasohlávedk z roku 2018 s časem 17 sekund.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE V LANŽHOTĚ

Muži: 1. Svatobořice (HO) 18,24, 2. Kúty (SVK) 18,42, 3. Čeložnice (VY) 18,76,

Ženy: 1. Kúty (SVK) 18,91, 2. Milovice (BV) 19,03, 3. Kobylí (BV) 19,46,

Smíšený dorost: 1. Pasohlávky (BO) 16,58, 2.Kobylí (BV) 17,30, 3. Milovice (BV) 17,94                                             (Dorost startuje s redukčním ventilem).