Ve dne, v noci, někdy i vícekrát denně. Ječící zvuk, povolávající městským rozhlasem dobrovolné hasiče, vadí některým Podivínským. Výjezdů tam totiž rapidně přibylo. „Máme k tomu připomínky od některých obyvatel města. I zastupitelé se ptali, z jakého důvodu musí být při každé nehodě na dálnici hlášený požární poplach městským rozhlasem," uvedl podivínský starosta Stanislav Machovský.

Narážel na fakt, že před rokem se tamní dobrovolní hasiči dostali do takzvané předurčenosti k dopravním nehodám. Operátoři je letos často povolávají k bouračkám v okolí a na dálnici. „Bohužel ke svolávání hasičů dochází téměř každý den. Lidi to v noci budí," zmínil starosta.

Vedení města problém řeší se zástupci jihomoravských hasičů. Hledá tišší způsob zalarmování jednotky, který by méně obtěžoval obyvatele. Uvažovalo se o sms zprávách. „Každý hasič má mobilní telefon. Problém je v tom, že pokud je přetížená síť, může esemeska přijít se zpožděním i pěti deseti minut. A to je pak špatně," upozornil Machovský.

Doplnil jej vedoucí oddělení komunikačních a informačních systémů krajských hasičů Petr Příkaský. „Ve vyhlášce stojí, že jednotku dobrovolných hasičů svolává siréna, případně telefonní hovor. I tak jim posíláme ještě esemesky. Nelze ale spoléhat pouze na ně," sdělil Příkaský.

Okamžité doručení sms zprávy totiž nikdo negarantuje. „Posíláme také hlasové zprávy. Operační důstojník vidí, že si ji někdo poslechl," dodal jihomoravský hasič.

Pětačtyřicet výjezdů

Pokud by Podivínští chtěli rozhlas „odstřihnout", museli by si upravit požárně poplachový plán města. „Někde to udělali tak, že ponechali jen jednu rotační sirénu a rozhlas vynechali," řekl Příkaský.

Zdeněk Hasilík si všiml, že podivínští hasiči mají výjezdů více, povolávání jednotky amplionem mu ale nevadí. „Alespoň víme, že hasiči pracují. Jen bych změnil signál. Aby šlo rozpoznat, že jde třeba o dopravní nehodu," vyjádřil názor obyvatel města.

V případě zásahu hasičů jde zejména o rychlost. Že by se například spouštěl zvukový poplach jen při požáru a u nehody by se používal jiný způsob, proto podle Příkaského nejde. „Operátor nemá čas to rozlišovat," vysvětlil.

Velitel podivínské jednotky Zdeněk Kučera se po stížnostech přiklání spíše k variantě spouštění pouze sirény, umístěné na úřadě. „Dříve to fungovalo. Městský rozhlas přece jen houká déle než siréna, zní tam navíc i hlas," podotkl.

Od začátku roku mají podle něj dobrovolníci pětačtyřicet výjezdů. „Loni to přitom za celý rok byla jen dvacítka," spočítal v pátek Kučera.