Mikulov by mohl zůstat bez profesionálních hasičů. I taková obava se vzhledem k neutěšenému stavu nynější hasičské stanice usadila v hlavách některých mikulovských zastupitelů. Radnice se proto rozhodla postavit pro hasiče novou budovu u nádraží. Zastupitelé už schválili změnu územního plánu, která je prvním krokem pro zahájení výstavby.

„Pokud seženeme peníze, stavět by se mohlo začít už v příštím roce. Předběžný rozpočet je třicet až pětatřicet miliónů korun. Projekt budeme platit z městského rozpočtu s tím, že chceme žádat o dotace. Nějaké peníze nám přislíbil i Hasičský záchranný sbor,“ uvedl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.
Ředitel břeclavského územního odboru Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Leopold Machala vysvětlil, proč už současná stanice na ulici Svobody potřebám hasičů nevyhovuje: „Budova je stará sto let. Za posledních pětadvacet let se do ní moc neinvestovalo, protože nebyla státu, ale města. Prostor už nevyhovuje ani svou kapacitou. Technické vybavení hasičů se v průběhu let měnilo a v budově na ně chybí místo,“ podotkl Machala.

Také mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid potvrdil, že mikulovští kolegové novou budovu skutečně potřebují. „Hasičská stanice na ulici Svobody je ve velmi špatném stavu. O nutnosti výstavby nového sídla se mluví už dlouho. V této fázi ale ještě není jasné, kolik zaplatí město a kolik hasiči,“ prozradil Haid.

Rozdělení financování se má řešit na společném říjnovém jednání. „Půjde o sdruženou investici, jejíž větší část bude zřejmě hradit město,“ prozradil nakonec mluvčí jihomoravských hasičů. Ti by také uvítali, kdyby na ně radnice vytipovaný pozemek převedla nebo jim ho odprodala.
„Jsme rádi, že se město bude podílet na výstavbě nové stanice,“ přiznal Haid. Nová hasičská stanice už má být vybavena moderním odsáváním. Chybět nebude ani odpovídající zázemí pro hasiče a prostory na školení.

Starou budovu hasičské stanice, která se nachází v památkově chráněné zóně města, radnice pravděpodobně nabídne zájemcům k prodeji.