Také letos na mnoha místech Břeclavska zaplály ohně. V Kobylí už pošesté. O tradici pálení čarodějnic se tam starají místní dobrovolní hasiči. „U nás ani v okolí taková tradice nikdy nebyla. V tomto období jsme vždycky stavěli májky, protože prvního máje bývaly v Kobylí hody. Pak se ale hody kvůli počasí posunuly na červen,“ začíná své vyprávění starosta kobylských dobrovolných hasičů Antonín Kovářík.

Hasičský sbor pak začal jezdit ke svým družebním partnerům do Čech. „Tam jsme tradici pálení čarodějnic viděli snad poprvé. Moc se nám to líbilo, byl to velice pohodový večer, všichni se dobře bavili,“ pokračuje Kovářík. Tak se rozhodli zavést Filipojakubskou noc i doma v Kobylí. „Ze začátku jsme to dělali jenom pro sebe, ale postupem času se tradice ujala a přicházelo stále víc lidí,“ popisuje s nadšením.

V posledních letech už si musí pronajímat celý areál koupaliště. „Počítám, že je tady tak okolo dvou až tří set lidí. Je škoda, že jen málo kdo si dal tu práci s výrobou kostýmu čarodějnice. Bylo by to ještě zajímavější,“ myslí si Kovářík.
Základ hranice, na které hasiči symbolicky upálili figurínu čarodějnice, tvoří májka z loňských hodů. „Dřevo je aspoň pořádně proschlé a dobře hoří. Pro všechny případy tady ale máme hasičský vůz,“ směje se Kovářík.

Zatímco v minulosti mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, aby viděli, jak čarodějnice létají na košťatech, dnes už je pálení o něčem jiném. Víra ve zlé síly je ta tam, lidé se baví, popíjejí, ve stáncích se podávají klobásy, hudba hlasitě hřmí do okolí. Pálení čarodějnic se stalo netradičním zpestřením všedních dní a možná i oslavou příchodu máje.