Na krajské konferenci Dufka v sobotu zvolili delegáti ČSSD z jihu Moravy. Dosavadní předseda Václav Božek dostal 74 hlasů, Dufek 94.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý, o kterém se v kuloárech hovořilo jako o možném Božkově soupeři, nakonec vůbec nekandidoval. „Zdá se, že to byl zastírací manévr, kterým se někteří snažili odpoutat pozornost jinam," komentoval to valtický poslanec Jiří Petrů.

Právě Petrů se měl stát jedním z místopředsedů krajského výkonného výboru ČSSD. Na okresní konferenci strany v Břeclavi získal v souboji s Jaroslavem Parolkem nominaci drtivou většinou hlasů. Ani to ale nestačilo. Petrů při hlasování v Brně neprošel.

„Dosud se vždy uplatňoval model šest plus dva, tedy dva místopředsedové z Brna a šest z okresů. Teď si ale kolegové prohlasovali jen čtyři místopředsedy s tím, že Břeclav, Hodonín a Znojmo zůstaly mimo hru. Je zvláštní shodou okolností, že neprošli zrovna lidé, kteří stáli za Sobotkou," všiml si Petrů, který po volbách hlasoval proti odstoupení předsedy strany.

Vadí mu, že v novém předsednictvu jihomoravské ČSSD nebude část kraje vůbec zastoupená. „Břeclav je na tom ještě relativně dobře, ale Znojmo a Hodonín nemají ani poslance, ani místopředsedy krajského výkonného výboru. Za dvanáct let si nepamatuji, že by se nerespektovaly nominace okresních organizací," uvedl valtický poslanec.

Za každou cenu

Nově zvolený předseda se těší podpoře jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Zdeněk Dufek je zkušeným komunálním a regionálním politikem. Znám jej z práce ve vedení Jihomoravského kraje a věřím, že přinese novou energii ČSSD na jihu Moravy v těžkém období před evropskými a komunálními volbami," vyjádřil se Hašek.

Podle Dufka musí především skončit povolební rozkol sociální demokracie. „Chtěl bych dosáhnout toho, že začneme opět normálně pracovat a připravíme se na volby komunální i do evropského parlamentu. Nebudu se stavět jako ‚haškovec' nebo ‚sobotkovec', toto musí skončit," řekl po svém zvolení.

Sobotní realita v Brně ale byla, jak tvrdí Petrů, jiná. „Chtěli za každou cenu prosadit svoje lidi. Například Vyškov měl svého kandidáta na místopředsedu, ale zvolili úplně někoho jiného, bez okresní nominace. To se nikdy předtím nedělo," zopakoval.

Z výsledku krajské konference není nadšený.

„Je zřejmé, že existovaly nějaké předem uzavřené dohody. Musíme to respektovat a pracovat dál. Pro mě je důležité, že v krajském výkonném výboru strany máme dva slušné lidi (Břeclavané Jaroslav Válka a Zdeněk Urban pozn. redakce). A že okresní organizace funguje velmi dobře. V základních věcech je jednotná a konzistentní," pochvaloval si Petrů, který je šéfem okresní organizace ČSSD, poměry na Břeclavsku.