Šestadvacetiletý Rosťa z Břeclavi občas vhodí stovku do výherního automatu, občas do rulety. Věří ve výhru, ale v konečném součtu se mu zpět vrátí pouze zlomek peněz.

Podobně se v okresním městě chovají desítky až stovky lidí, kteří kvůli své vášni vytahují bankovky, jež se s kapkou představivosti dostanou přes finanční úřad do městského rozpočtu. A že lidé v Břeclavi letos přáli hazardu, dokazuje následující údaj: více než patnáct milionů korun. Zhruba tolik přiteklo do břeclavské pokladny do konce letošního října. Suma se do konce roku navíc ještě o pětinu zvýší.

Kde skončí? „Plánovaný roční příjem z hazardu jsme měli nastavený na hodnotu osm a půl milionu korun. Peníze tak jdou hlavně na posílení sportovních a kulturních aktivit v zařízeních vlastněných městem, ale i na zvýšení bezpečnosti v souvislosti s provozem herních zařízení," uvedl vedoucí ekonomického odboru břeclavské radnice Ladislav Vašíček.

Změna složení

Ten ve čtvrtek ráno společně se starostou Oldřichem Ryšavým oznámil, že sport ve městě se v následujícím roce dočká pětadvaceti milionů korun, do kultury pak poputuje dalších třiadvacet.

Tak to stojí v čerstvě schváleném městském rozpočtu s označením 2013. „Je to tedy mnohem více, než osmnáct a půl milionu, které plánujeme získat z hazardu," upozornil Vašíček.

Vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a sportu Zdeňka Baková doplnila: „Dotace na kulturu a sport jsou zájemcům rozdělovány na základě jejich žádostí. Další miliony jdou na provoz kulturních domů, tradiční akce města, peníze dostává i hokejový či fotbalový klub mládeže."

Částku ocenil například sportovní ředitel břeclavského fotbalového klubu Vladimír Michal. Letos oddíl získal na provoz mládežnických družstev dva miliony dvě stě tisíc korun, pro příští rok by částku pro klub rád vylepšil.

„Nevím, jak bude vypadat systém přerozdělování, ale pokud se nám podaří získat cokoliv navíc, budeme samozřejmě rádi a budeme se o to snažit. Vysoké náklady máme jen na cestování. Naše týmy hrají nejvyšší soutěže, za nimiž jezdíme od Ostravy až po Jihlavu," sdělil Michal.

Opoziční zastupitel Zbyněk Chlumecký (Pro Region) považuje částku za rozumnou. „Buďme rádi za to, co je. Doby, kdy do sportu šlo více peněz, jsou pryč. Uvidíme, jak to bude při přerozdělování," uvedl Chlumecký.

Složení podporujícího balíčku se každopádně po roce 2014 změní. Příjmy z hazardu, které vedení města výrazně využívá k podpoře sportu a kultury, totiž za dva roky skončí. Stane se tak díky vyhlášce, která po souhlasu zastupitelů vytlačí herny a výherní automaty ven z města.

„Ať už by to byla jakákoliv suma, vyhláškou jsme se rozhodli, že peníze z hazardu nepotřebujeme a budeme si muset poradit bez nich," dodal opoziční zastupitel Leopold Levák (KSČM).