Nejen návštěva plná hezkých slov a úsměvů, ale i účelný výjezd. Takový byl středeční program hejtmana Michala Haška na Pohořelicku. Prohlédl si školská zařízení zřizovaná krajem, pak diskutoval o nejrůznějších problémech. Starostové se nechali slyšet, že je tíží zejména nedořešená ochrana před velkou vodou.

„Zápasíme hlavně s protipovodňovými hrázemi kolem řeky Jihlavy. Chci se o tom před panem hejtmanem zmínit, protože jsme narazili na problém s Pozemkovým fondem, který tam má pozemky. Dá se s nimi jednat, ale je to na hodně dlouho,“ vysvětlila cvrčovická starostka Lenka Šalandová.

Cvrčovice těsně sousedí s Pohořelicemi a velká voda tam naposledy ukázala svou hrozivou sílu před čtyřmi lety. Plánovaná protipovodňová opatření, která jsou zatím jen na papíře, se týkají i dalších obcí. Vznikl proto společný projekt devíti obcí.

„Dnes jsem přizval k jednání o protipovodňových záležitostech i zástupce státního podniku Povodí Moravy. To oni budou hlavními komunikátory pomoci státu v protipovodňové ochraně,“ řekl ve středu v Pohořelicích jihomoravský hejtman.

Byl to právě Hašek, který loni kritizoval, že protipovodňová opatření na jižní Moravě byla v posledních letech spíš ve stavu, že se o nich hodně mluvilo, ale méně se dělalo.

Hrozící sníh

„Pokud uslyším, že někde vázne komunikace mezi orgány veřejné správy na úrovni rezortních organizací ministerstva zemědělství, tak využiji toho, že budu v krátké době mluvit s ministrem zemědělství a upozorním ho na to,“ slíbil krajský šéf.

Situace kolem velké vody je podle něj opět vážná. „Letos máme extrémní zásoby sněhu. Všichni doufáme, že nedojde k nějaké prudké oblevě. Přesto vodohospodáři jsou bdělí, v pohotovosti. Předpouštíme přehrady na případný větší nával roztátého sněhu. Ale pevně doufám, že situaci na jaře zvládneme a nebudou žádné větší problémy,“ konstatoval Hašek.

Starostové Pohořelicka, takzvaného malého okresu, hejtmana požádali o jakousi morální podporu. Garantem protipovodňových opatření v katastru celkem devíti obcí je Povodí Moravy, které zpracované plány předá ministerstvu zemědělství. To bude posléze žádat o evropské dotace.

„Poslední povodně jsme zažili před čtyřmi lety. I letos jsme samozřejmě napjatí,“ hořce se pousmál pohořelický starosta Josef Svoboda.

Pohořeličtí při včerejším jednání s hejtmanem požádali o pomoc i v dalších záležitostech. „Chceme orodovat za naši žádost do regionálního operačního programu na cyklostezky. Na poslední chvíli se tam ukázal problém ve vlastnictví pozemku. Nedostali jsme totiž souhlas jednoho vlastníka. Tím se necítil být Pozemkový fond. Žádost jsme tedy museli stáhnout. Rádi bychom to brzy dotáhli s tím, že třeba žádost zredukujeme a moc by nám pomohla podpora kraje,“ vysvětlil starosta Pohořelic.