Ano, gymnázia mohou nabírat žáky na příští rok, nicméně úsporná opatření ve školství jsou nutná a budou pokračovat. S tímto vyjádřením v pondělí přišel jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jeho slova zapůsobila na vystrašená a nahněvaná vedení víceletých gymnáziích jako živá voda. Tedy lehce zředěná.

„V petiční akci jsme zatím posbírali asi tisíc podpisů. Teď to zřejmě stáhneme,“ nechal se slyšet hustopečský starosta Luboš Kuchynka za město, které v protestu tamní gymnázium podpořilo. „Dosáhlo se asi maxima, že pan hejtman usnesení krajské rady pozastavil. Ale asi to není poslední slovo. Optimalizace školství tím nekončí,“ upozornil Kuchynka.

Hejtmanovo rozhodnutí umožní, navzdory verdiktu radních, ředitelům víceletých gymnázií zřizovaných krajem otevřít třídy a zveřejnit kritéria přijímacího řízení pro další školní rok.

„Toto rozhodnutí je jednoznačným sdělením pro rodiče a žáky základních škol, kteří se připravovali na přijímací řízení do prvních ročníků nadále pokračovat v přípravě bez nutnosti rychlého hledání jiného gymnázia nebo jiné alternativy,“ přišel s dobrou zprávou krajský mluvčí Jiří Klement. Jenže víceletá gymnázia zřizovaná krajem musejí připravit na to, že hejtman tímto krokem nijak výrazně neslevil z konceptu, který hodlá kraj naplňovat.

„Jihomoravský kraj považuje trend směřující k omezení počtu žáků odcházejících v průběhu plnění povinné školní docházky do víceletých gymnázií za správný. Toto opatření bude i nadále nedílnou součástí celkové optimalizace středního školství od školního roku 2012/2013,“ tlumočil jasný postoj krajských představitelů Klement.

V Břeclavi po zprávě o rušení tříd víceletého gymnázia v Hustopečích nastal poprask i kvůli informaci, že se chystá také sloučení břeclavského gymnázia s obchodní akademií. „O petici, kterou začali minulý pátek tvořit studenti a absolventi naší školy, vím,“ reagoval ředitel Obchodní akademie Břeclav Leo Čuda na petiční akci studentů.

„Z novin jsme se dozvěděli, že se má gymnázium s obchodní akademií slučovat. Absolventi přišli s návrhem, že by se s tím dalo něco udělat, například sepsat petice. Podepsala se nám po ní téměř celá škola, což je asi tři sta studentů. Pak máme i na facebooku dalších přes tři sta lidí,“ podotkla studentka třetího ročníku obchodní akademie Pavla Zajacová.

Petice vznikla i přesto, že zprávu o sloučení obou škol zatím nikdo nepotvrdil. „Jsou to pouze takové šumy, jakými úvahami se může zřizovatel řídit, co všechno by eventuelně zvažoval, že sloučit jde,“ uvedla věci na pravou míru vedoucí krajského odboru školství Hana Poláková.

I ta potvrdila, že se školy opatřením nevyhnou. „Svědčí o tom výše rozpočtu na platy a provozy, se kterými disponujeme. To je rok od roku horší. A neradi bychom, aby školy krachovaly samy od sebe, bez rozhodnutí zřizovatele, jenom proto, že nemají na výplatu platů a uhrazení faktur za teplou vodu,“ poznamenala Poláková.