Vybudování rychlostní silnice R52 na Mikulov v co nejbližší době je podle hejtmana Stanislava Juránka pro Jihomoravský kraj naprosto klíčová záležitost. Včera o tom v Břeclavi přesvědčoval starosty měst a obcí.
„Silnice R52 přes Mikulov přinese bohatství nejen regionu, ale celé Moravě do budoucna umožní, abychom byli nezávislí na Praze,“ konstatoval Juránek.

„Potřebujeme obnovit starou obchodní cestu, které se ne nadarmo říkalo Jantarová stezka. Slovo jantar znamenalo bohatství, takže je to cesta, která přináší bohatství do krajiny, kudy prochází,“ podotkl Juránek, podle nějž to pro tuto silnici platí doslova a do písmene. „Nebude-li, budeme chudí, a čím déle se bude stavět, tím hůře pro nás,“ dodal hejtman.

Při včerejším setkání na břeclavské radnici však našel hejtman v této věci oponenta, který k této věci promluvil ve stejném duchu už na předešlém setkání starostů s představiteli Jihomoravského kraje. Starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník je odpůrcem této varianty. Opět se vrátil k otázce, s níž se obrátil na krajskou radní Annu Procházkovou, proč nebylo krajem posouzeno trasování rychlostní komunikace alternativně přes Břeclav, tedy s napojením na dálnici D2 v tomto místě. Setkal se ale z její strany s dosti razantní odpovědí.

„Pane starosto, tady je vidět, že opravdu nevíte, o čem mluvíte. Bavíme se o návrhu zásad, který se bude zpracovávat. Bude to trvat minimálně rok, možná dva. Není důvod, proč dávat konkrétně do zásad, že se musí projednat trasování na Břeclav, když máme v platné územně plánovací dokumentaci odsouhlasenou trasu do Mikulova,“ řekla Procházková.

Rakouské ministerstvo dopravy nicméně již podle jejích slov potvrdilo, že naši jižní sousedé o jiné variantě, než kraj prosazuje, neuvažuje. „Já tedy nevidím sebemenší důvod, proč ztrácet čas a vyhazovat peníze za posuzování varianty na Břeclav,“ konstatovala Procházková, která ani nevidí důvod, proč měnit veškerou platnou dokumentaci, která je odsouhlasená jen kvůli tomu, že si to někdo nepřeje. Považuje to za zbytečné mrhání penězi…

Více v Břeclavském deníku ve čtvrtek 20. září