Jak jste se dostala k herectví? Máte ráda moravská vína? Přijedete se k nám podívat na hody? Znáte kobylský kroj a oblékla byste si ho na sebe? A co stáří? Těšíte se na něj? To jsou jen některé z asi padesáti otázek, které položili lidé v Kobylí populární herečce Tereze Brodské. Ta do jejich obce zavítala i se svým manželem, proslulým fotografem Herbertem Slavíkem. A to proto, aby na akci s názvem HepiDej podpořila opravy tamního chátrajícího kostela. V havarijním stavu je jak jeho střecha, tak i statika.

„Jsem tady především proto, aby na vás při nedělních a jiných bohoslužbách nepršelo a aby se kostelík i díky mě podařilo alespoň trošku poopravit,“ řekla Brodská, která se záhy po boku se svým manželem a kobylským farářem Andrzejem Wasowiczem pustila do odpovědí na mnohdy záludné otázky.

„Jestli znám váš kroj? No samozřejmě. Asi před třemi lety jsem navštívila kobylské muzeum, takže v tomhle mám svědomí čisté. Kroj bych si s chutí i oblékla. Tedy za předpokladu, že by měl někdo trpělivost mě do něj nasoukat,“ rozesmála diváky představitelka desítek rolí.

Ta také vysvětlila, proč se jí nepodařilo do Kobylí přilákat více svých hereckých kolegů. „Chtěla jsem s sebou vzít některé ze svých filmových a seriálových manželů. Ale bohužel měli neodkladné povinnosti v divadlech. Tak jsem přivezla alespoň toho skutečného,“ odlehčila Brodská, které se na tuto skutečnost dostalo téměř záhy reakce.

„Máte vůbec s manželem nějaké společné fotky?“ zaznělo z publika. „Abych se přiznala, tak ne. Nedávno přišel syn ze školy s tím, že mají přinést alba z rodinných dovolených. Marně jsme doma pátrali, a nakonec mi nezbylo nic jiného, než napsat paní učitelce omluvenku. Stálo v ní, že máme doma sice profesionálního fotografa, ale společné fotografie nemáme žádné,“ zadívala se herečka šibalsky na svého manžela.

To, že se den vydařil podle představ, potvrdila také koordinátorka projektu oprav kostela Kristýna Čížková. „První dobrou zprávou bylo, že svítilo sluníčko a vyšlo počasí. Děti se zúčastnily různých her a workshopů, dospělým chutnalo víno, a dokonce jich desítky využili možnosti podívat se do kostela a jeho věže,“ pochvalovala si Čížková s tím, že poměrně rychle se prodaly i výrobky z SOS jarmarku, jejichž výtěžek poputuje také do oprav.

S jejími slovy souhlasil i kobylský farář Andrzej Wasowicz, který má na starosti i farnosti v Bořeticích a ve Vrbici. „Myslím, že si na HepiDej našel každý to své. Vyhrávala cimbálka, lidé se bavili a popíjeli, děti si hrály. Kromě zábavy šlo ale také o duchovní rovinu celého dne. Někteří lidé přišli do kostela možná po letech. Porozhlédli se v něm a vzpomněli si na něco, co je třeba přivede zpátky na cestu víry. Jde totiž nejen o to, abychom si užívali toho světského, nýbrž i duchovního,“ zamyslel se Wasowicz.